Ο Θανάσης Κοκκινάκης που βρέθηκε απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς

Από Μάριος Ιωάννου

Είναι μόλις 19 ετών. Έχει ύψος 1.96 και είναι ένα από τα ανερχόμενα αστέρια του τένις για την Αυστραλία.

Ο λόγος για τον ελληνικής καταγωγής Θανάση Κοκκινάκη.

Γεννημένος στην Αυστραλία τον Απρίλιο του 1996 βρίσκεται ήδη στο No.84 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ώς παίκτης στην κατηγορία juniors ο Κοκκινάκης ήταν πολύ επιτυχημένος, φτάνοντας σε δύο τελικούς Grand slam Junior στα μονά, στο 2013 Australian Open και στο 2013 US Open. Επίσης εκπροσωπεί την Αυστραλία και στο Davis Cup.

Ο Θανάσης γεννήθηκε στην Αδελαΐδα της Αυστραλίας από Έλληνες γονείς. Ο πατέρας του Trevor, κατάγεται από την Καλαμάτα ενώ η μητέρα του Βούλα, από την Τρίπολη. Ξεκίνησε να παίζει τέννις στα οκτώ του και το ίνδαλμα του ήταν ο Marat Safin.

Ο «The Kokk» όπως τον αποκαλούν οι Αυστραλοί παρέλαβε κάρτα ελεύθερης συμμετοχής στο Αυστραλιανό Όπεν παίδων του 2013 και έφτασε μέχρι τον τελικό.

Τον Ιούνιο, επέστρεψε για να αγωνιστεί στο Wimbledon παίδων. Στο μονό έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο, ενώ κατέκτησε τον τίτλο των διπλών μαζί με τον φίλο του Νίκο Κύργιο, επίσης Ελληνο-Αυστραλό ο οποίος σήμερα αντιμετώπισε τον Άντι Μάρεϊ, στο Ρολάν Γκαρός, από τον οποίο και αποκλείστηκε.

Δυστυχώς όμως και ο Θανάσης Κοκκινάκης «αποχαιρέτησε» το τουρνουά Ρολάν Γκαρός αφού έχασε σήμερα από τον Σέρβο πρωταθλητή Νόβακ Τζόκοβιτς στο πλαίσιο της φάσης των «32» του φημισμένου τουρνουά γκραν σλαμ.

Ο Κοκκινάκης ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα στο τουρνουά Australia F3 Future’s, στην ηλικία των 14. Την πρώτη του νίκη σε επαγγελματικό επιπέδο την πέτυχε στο τουρνουά Australia F4.

Το 2012 συέχισε την πορεία του αγωνιζόμενος σε τουρνουα της κατηγορίας Futures σε διάφορες χώρες της ευρώπης.

Το 2013 έλαβε μέρος στο Hopman Cup αφού αντικατέστησε του τραυματισμένους John Isner και Tommy Haas. Έπειτα συνέχισε την σεζόν αγωνιζόμενος σε τουρνουά μικρών κατηγοριών μέχρι που αναγκάστηκε να χάσει την μισή σεζόν λόγω τραυματισμού.

Ο Θανάσης ξεκίνησε την σεζόν στο 2015 Brisbane International αφού δέχτηκε κάρτα ελεύθερης συμμετοχής.Στον πρώτο γύρο νίκησε το Νο.8 του ταμπλό Julien Benneteau, ενώ στον δεύτερο γύρο ηττήθηκε από τον συμπατριώτη του, Bernard Tomic.

Ακόμα δέχτηκε κάρτα ελεύθερης συμμετοχής στο 2015 Australian Open, όπου στην πρεμιέρα του νίκησε τον Ernests Gulbis πρίν χάσει στον δεύτερο γύρο απο τον συμπατριώτη του Sam Groth στα πέντε σετ. Τον Φεβρουάριο ο Κοκκινάκης προκρίθηκε σε τρία ATP World Tour τουρνουά, Memphis, Delray και Mexican Open. Τον Μάρτιο αγωνίστηκε για πρώτη φόρα στο Davis Cup με τα χρώματα της Αυστραλίας, όπου νίκησε στο πρώτο rubber τον Lukáš Rosol, με σκορ 4–6, 2–6, 7–5, 7–5, 6–3.

Έπειτα αγωνίστηκε στο Indian Wells όπου νίκησε τους Jan-Lennard Struff, Guillermo García-López και Juan Mónaco, πρίν ηττηθεί στον 4ο γύρο από τον Bernard Tomic. Στην συνέχεια αγωνίστηκε στο Miami Open όπου ηττήθηκε στην πρεμιέρα και στο προκριματικό ταμπλό του Istanbul Open όπου προκρίθηκε και ηττήθηκε στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης. Εν συνεχεία αγωνίστηκε στο Madrid Open μέσω των προκριματικών και ηττήθηκε στον πρώτο γύρο απο τον Sam Querrey, στα τρία σετ. Αυτό το αποτέλεσμα τον βοήθησε να εισέλθει στο Top100 για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Έπειτα ο Θανάσης Κοκκινάκης έλαβε μέρος στο τουρνουά BNP Paribas Primrose Bordeaux, φτάνοντας στον τελικό στον οποίο νίκησε τον Thiemo De Bakker στο tie-break του 3ου σετ και αναδείχθηκε πρωταθλητής. Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος σε Challenger, ο οποίος θα τον φέρει στο No. 84 της παγκόσμιας κατάταξης.

Πηγές: wikipedia και ATPWorldTour.com

Φωτογραφίες: Reuters