EventsEvents
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedin
Apple storeGoogle Play store
ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Εκλογές 2015: Η σύνθεση της νέας Βουλής

Εκλογές 2015: Η σύνθεση της νέας Βουλής
Πνευματικά Δικαιώματα 
Από Euronews
Κοινοποιήστε το άρθροΣχόλια
Κοινοποιήστε το άρθροClose Button
ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Οκτακομματική είναι η νέα Βουλή που προέκυψε από τις εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου. Ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέγει 145 βουλευτές, η ΝΔ 75, η Χρυσή Αυγή 18, η Δημοκρατική Συμπαράταξη 17, το ΚΚΕ 15, το Ποτάμι 11, οι ΑΝΕΛ 10 και η Ένωση Κεντρώων 9.

ΣΥΡΙΖΑ

Επικρατείας: Γιάννης Δραγασάκης, Θεανώ Φωτίου, Νίκος Κοτζιάς, Τασία Χριστοδουλοπούλου, Κώστας Γιαβρόγλου

Α΄ Αθηνών: Αλέξανδρος Φλαμπουράρης, Γαβριήλ Σακελλαρίδης, Νίκος Βούτσης, Νίκος Φίλης

Β΄ Αθηνών: Ευκλείδης Τσακαλώτος, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Νίκος Παππάς, Γιάννης Μπαλάφας, Πάνος Σκουρλέτης, Νίκος Ξυδάκης, Νίκος Τόσκας, Χριστόφορος Παπαδόπουλος, Γιώργος Δημαράς, Γιάννης Θεωνάς, Χρήστος Σπίρτζης, Βασιλική Κατριβάνου, Χαρά Καφαντάρη, Γιάννης Τσιρώνης Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Στάθης Παναγούλης

Α΄ Πειραιώς: Θεόδωρος Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη, Κώστας Δουζίνας, Γεωργία Γεννιά

Β΄ Πειραιώς: Δημήτρης Βίτσας, Νίνα Κασιμάτη και Εύη Καρακώστα

Αττικής: Αριστείδης Μπαλτάς, Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιώργος Πάντζας και Γιάννης Δέδες

Αιτωλοακαρνανίας: Γιώργος Βαρεμένος, Μαρία Τριανταφύλλου

Αργολίδος: Ιωάννης Γκιόλας

Αρκαδίας: Γιώργος Παπαηλιού

Άρτας: Όλγα Γεροβασίλη, Βασίλης Τσίρκας Αχαΐας: Σία Αναγνωστοπούλου, Κώστας Σπαρτινός και Ανδρέας Ριζούλης

Βοιωτίας: Νίκος Θηβαίος

Γρεβενών: Χρήστος Μπγιάλας

Δράμας: Χρήστος Καραγιαννίδης

Δωδεκανήσου: Γεράσιμος Σαντορινιός, Δημήτρης Γάκης, Ηλίας Καματερός

Έβρου: Γιώργος Καΐσας, Νατάσα Γκαρά, Δημήτρης Ρίζος

Εύβοιας: Βαγγέλης Αποστόλου, Γιώργος Ακριώτης, Τάσος Πρατσόλης

Ζακύνθου: Σταύρος Κοντονής

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ηλείας: Έφη Γεωργοπούλου – Σαλτάρη, Δημήτρης Μπαξεβανάκης, Μάκης Μπαλαούρας

Ημαθίας: Φρόσω Καρασαρλίδου, Γιώργος Ουρσουζίδης, Χρήστος Αντωνίου

Ηρακλείου: Αλέξης Τσίπρας, Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Σωκράτης Βαρδάκης, Νίκος Ηγουμενίδης Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα της Λάρισας τότε εκλέγεται και ο Μιχάλης Κλάδος

Θεσπρωτίας: Μάριος Κάτσης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Αμανατίδης, Τάσος Κουράκης, Μάρκος Μπόλαρης, Τριαντάφυλος Μηταφίδης, Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Β΄ Θεσσαλονίκης: Σωκράτης Φάμελλος, Δημήρης Μάρδας

Ιωαννίνων: Χρήστος Μαντάς, Γιάννης Στέφος, Μερόπη Τζούφη, Γιάννης Καραγιάννης

Καβάλας: Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης, Γιώργος Παπαφιλίππου

Καρδίτσας: Σπύρος Λάππας, Χρυσούλα Κατσαβριά – Σιωροπούλου, Παναγιώτα Βραντζά

Καστοριάς: Ολυμπία Τελιγιορίδου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Κέρκυρας: Φωτεινή Βάκη, Κώστας Παυλίδης

Κεφαλληνίας: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κιλκίς: Θεόδωρος Παραστατίδης

Κοζάνης: Δημήτρης Δημητριάδης, Θεμιστοκλής Μουμουλίδης, Γιάννης Θεοφύλακτος, Γιώργος Ντζιμάνης

Κορινθίας: Μαρία Θελερίτη, Γιώργος Ψυχογιός, Γιώργος Τσόγκας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Κυκλάδων: Νίκος Συρμαλένιος, Αντώνης Συρίγος Νίκος Μανιός

Λακωνίας: Σταύρος Αραχωβίτης

Λάρισας: Αλέξης Τσίπρας και Άννα Βαγενά. Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Νίκος Παπαδόπουλος

Λασιθίου: Μιχάλης Θραψανιώτης

Λέσβου: Γιώργος Πάλλης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Μαγνησίας: Αλέξανδρος Μεϊκόπουλος, Κατερίνα Παπανατσιου, Συμεών Μπαλής

Μεσσηνίας: Γιώργος Κατρούγκαλος, Κατερίνα Κοζόμπολη – Αμανατίδη, Πέτρος Κωνσταντινέας

Ξάνθης: Χουσείν Ζεϊμπέκ, Στάθης Γιαννακίδης, Γρηγόρης Στογιαννίδης

Πέλλας: Θεοδώρα Τζάκρη, Γιάννης Σηφάκης

Πιερίας: Ελισσάβετ Σκουφά, Χαρίλαος Τζαμακλής, Αστέριος Καστόρης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Πρέβεζας: Κωνσταντίνος Μπάρκας

Ρεθύμνης: Ανδρέας Ξανθός

Ροδόπης: Μουσταφά Μουσταφά, Αϊχάν Καρά Γιουσούφ

Σάμου: Δημήτρης Σεβαστάκης

Σερρών: Αφροδίτη Σταμπούλη

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Τρικάλων: Θανάσης Παπαδόπουλος, Παναγιώτα Δριτσέλη, Χρήστος Σιμορέλης

Φθιώτιδας: Απόστολος Καραναστάσης, Δημήτρης Βέττας, Θανάσης Μιχελής, Γιάννης Σαρακιώτης

Φλώρινας: Κώστας Σέλτσας

Φωκίδας: Ηλίας Κωστοπαναγιώτου

Χαλκιδικής: Κατερίνα Ιγγλέζη

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Χανίων: Γιώργος Σταθάκης, Παύλος Πολάκης, Βάλια Βαγιονάκη, Αντώνης Μπαλωμενάκης

Χίου: Ανδρέας Μιχαηλίδης

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Επικρατείας: Θεόδωρος Φορτσάκης, Δημήτρης Σταμάτης, Νίκη Κεραμέως, Βασίλης Οικονόμου

Α΄Αθηνών: Όλγα Κεφαλογιάννη, Βασίλης Κικίλιας, Ντόρα Μπακογιάννη και Νικήτας Κακλαμάνης

Β΄ Αθηνών: Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Νίκος Δένδιας, Κυριάκος Μητσοτάκης, Άδωνις Γεωργιάδης, Κωστής Χατζηδάκης, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Γιώργος Κουμουτσάκος, Άννα Καραμανλή, Σοφία Βούλτεψη, Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου Γεράσιμος Γιακουμάτος, Κατερίνα Παπακώστα – Σιδηροπούλου. Εάν ο κ. Μεϊμαράκης επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Αργύρης Ντινόπουλος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Α΄ Πειραιώς: Κωνσταντίνος Κατσαφάδος

Β΄ Πειραιώς: Γιάννης Τραγάκης

Αττικής: Μάκης Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου, Γιώργος Βλάχος, Θανάσης Μπούρας

Αιτωλοακαρνανίας: Μάριος Σαλμάς, Κώστας Καραγκούνης

Αργολίδας: Γιάννης Ανδριανός

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Αρκαδίας: Κώστας Βλάσσης

Άρτας: Γιώργος Στύλιος

Αχαΐας: Ανδρέας Κατσανιώτης

Βοιωτίας: Ευάγγελος Μπασιάκος

Δράμας: Δημήτρης Κυριαζίδης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Δωδεκανήσου: Μάνος Κόνσολας

Έβρου: Τάσος Δημοσχάκης

Εύβοιας: Σίμος Κεδίκογλου

Ευρυτανίας: Κώστας Κοντογεώργος

Ηλείας: Κώστας Τζαβάρας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ημαθίας: Απόστολος Βεσυρόπουλος

Ηρακλείου: Βαγγέλης Μεϊμαράκης. Εάν ο πρόεδρος της ΝΔ επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών τότε εκλέγεται και ο Λευτέρης Αυγενάκης

Θεσπρωτίας: Βασίλης Γιόγακας

Α΄ Θεσσαλονίκης: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Ελένη Ράπτη

Β΄ Θεσσαλονίκης: Θεόδωρος Καράογλου, Σάββας Αναστασιάδης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ιωαννίνων: Κώστας Τασούλας

Καβάλας: Νίκος Παναγιωτόπουλος

Καρδίτσας: Κώστας Τσιάρας

Καστοριάς: Μαρία Αντωνίου

Κιλκίς: Γιώργος Γεωργαντάς

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Κοζάνης: Γιώργος Κασαπίδης

Κορινθίας: Χρίστος Δήμας

Κυκλάδων: Γιάννης Βρούτσης

Λακωνίας: Θανάσης Δαβάκης

Λάρισας: Μάξιμος Χαρακόπουλος και Χρήστος Κέλλας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Λασιθίου: Ιωάννης Πλακιωτάκης

Λέσβου: Χαράλαμπος Αθανασίου

Λευκάδας: Αθανάσιος Καββαδάς

Μαγνησίας: Χρήστος Μπουκώρος

Μεσσηνίας: Αντώνης Σαμαράς

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Πέλλας: Γιώργος Καρασμάνης

Πιερίας: Κώστας Κουκοδήμος

Πρέβεζας: Στέργιος Γιαννάκης

Ρεθύμνης: Γιάννης Κεφαλογιάννης

Σερρών: Κωνσταντίνος Καραμανλής, Φωτεινή Αραμπατζή

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Τρικάλων: Κώστας Σκρέκας

Φθιώτιδας: Χρήστος Σταϊκούρας

Φλώρινας: Γιάννης Αντωνιάδης

Χαλκιδικής: Γιώργος Βαγιωνάς

Χίου: Νότης Μηταράκης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

Επικρατείας: Χρήστος Παππάς

Α΄ Αθηνών: Νίκος Μιχαλολιάκος, ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθήνας τότε εκλέγεται η Δήμητρα Βελέτζα

Β΄ Αθηνών: Γιώργος Γερμενής, Ηλίας Παναγιώταρος, καθώς και Ελένη Ζαρούλια εάν ο κ. Μιχαλολιάκος επιλέξει την έδρα της Α΄ Αθηνών

Α΄ Πειραιώς: Νικόλαος Κουζηλός

Β΄ Πειραιώς: Γιάννης Λαγός

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Αττικής: Ηλίας Κασιδιάρης

Αχαΐας: Μιχάλης Αρβανίτης

Αιτωλοακαρνανίας: Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης

Βοιωτίας: Ευάγγελος Καρακώστας

Εύβοιας: Νίκος Μίχος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Α΄ Θεσσαλονίκης: Αντώνης Γρέγος

Κέρκυρας: Ιωάννης Αϊβατίδης

Κιλκίς: Χρήστος Χατζησάββας

Μαγνησίας: Παναγιώτης Ηλιόπουλος

Μεσσηνίας: Δημήτρης Κουκούτσης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Πέλλας: Ιωάννης Σαχινίδης

Χαλκιδικής: Σωτηρία Βλάχου

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗ (ΠΑΣΟΚ – ΔΗΜΑΡ)

Επικρατείας: Θανάσης Θεοχαρόπουλος

Α΄ Αθηνών: Κώστας Σκανδαλίδης

Β΄ Αθηνών: Φώφη Γενηματά και Ανδρέας Λοβέρδος, ενώ εάν η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επιλέξει την έδρα της Αχαΐας τότε εκλέγεται και ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Αττικής: Εύη Χριστοφιλοπούλου

Αιτωλοακαρνανίας: Δημήτρης Κωνσταντόπουλος

Αργολίδος: Γιάννης Μανιάτης

Aρκαδίας: Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος

Αχαΐας: Φώφη Γενηματά, η οποία εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών τότε εκλέγεται ο Θεόδωρος Παπαθεοδώρου

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Δράμας: Χαρά Κεφαλίδου

Δωδεκανήσου: Δημήτρης Κρεμαστινός

Ηλείας: Γιάννης Κουτσούκος

Ηρακλείου: Βασίλης Κεγκέρογλου

Α΄ Θεσσαλονίκης: Ευάγγελος Βενιζέλος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Β΄ Θεσσαλονίκης: Γιώργος Αρβανιτίδης

Λακωνίας: Λεωνίδας Γρηγοράκος

Σερρών: Μιχάλης Τζελέπης

ΚΚΕ

Επικρατείας: Αλέκα Παπαρήγα

Α΄ Αθηνών: Λιάννα Κανέλλη

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Β΄ Αθηνών: Δημήτρης Κουτσούμπας, Θανάσης Παφίλης, Χρήστος Κατσώτης

Β΄ Πειραιώς: Διαμάντω Μανωλάκου

Αττικής: Γιάννης Γκιόκας

Αιτωλοακαρνανίας: Νίκος Μωραΐτης

Αχαΐας: Νίκος Καραθανασόπουλος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ηρακλείου: Μανώλης Συντυχάκης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Γιάννης Δελής

Β΄ Θεσσαλονίκης: Θανάσης Βαρδάλης

Λάρισας: Γιώργος Λαμπρούλης

Λέσβου: Σταύρος Τάσσος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Μαγνησίας: Κωνσταντίνος Στεργίου

ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Α΄ Αθηνών: Σπύρος Λυκούδης

Β΄ Αθηνών: Γρηγόρης Ψαριανός, Χάρης Θεοχάρης, Γιώργος Αμυράς

Αττικής: Γιώργος Μαυρωτάς

Αχαΐας: Ιάσωνας Φωτήλας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ηρακλείου: Σπύρος Δανέλλης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Σταύρος Θεοδωράκης, ενώ εάν επιλέξει την έδρα του νομού Χανίων,
τότε εκλέγεται η Χριστίνα Ταχιάου

Β΄ Θεσσαλονίκης: Κατερίνα Μάρκου

Λάρισας: Κωνσταντίνος Μπαργιώτας

Ροδόπης: Ιλχάν Αχμέτ

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Χανίων: Σταύρος Θεοδωράκης, ενώ εάν επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης, τότε εκλέγεται η Δάφνη Μανουσάκη

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

Α΄ Αθηνών: Έλενα Κουντουρά

Β΄ Αθηνών: Πάνος Καμμένος, Θανάσης Παπαχριστόπουλος

Β΄ Πειραιώς: Δημήτρης Καμμένος

Αττικής: Κώστας Κατσίκης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Αχαΐας: Νίκος Νικολόπουλος

Α΄ Θεσσαλονίκης: Κώστας Ζουράρης

Β΄ Θεσσαλονίκης: Γιώργος Λαζαρίδης

Λάρισας: Βασίλης Κόκκαλης

Σερρών: Μαρία Κόλλια – Τσαρούχα

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

Α΄ Αθηνών: Μάριος Γεωργιάδης

Β΄ Αθηνών: Βασίλης Λεβέντης, Γιώργος – Δημήτρης Καρράς, ενώ εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης, τότε εκλέγεται και ο Νίκος Χατζηαθανασίου

Β΄ Πειραιώς: Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου

Αττικής: Δημήτρης Καβαδέλλας

Α΄ Θεσσαλονίκης: Βασίλης Λεβέντης, ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών, τότε εκλέγεται ο Ιωάννης Σαρίδης

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Β΄ Θεσσαλονίκης: Αριστείδης Φωκάς

Λάρισας: Γιώργος Κατσιαντώνης

Σερρών: Αναστάσιος Μεγαλομύστακας

Κοινοποιήστε το άρθροΣχόλια

Σχετικές ειδήσεις

Ταϊλάνδη: Έτοιμη για αλλαγή σελίδας έπειτα από την εκλογική νίκη της αντιπολίτευσης

Προεδρικές εκλογές στη Νιγηρία: Ουρές, εκνευρισμός και βία έξω από τα εκλογικά κέντρα

Γιατί κέρδισε η Λε Πεν στα υπερπόντια διαμερίσματα της Γαλλίας