Βελγοκαναδική «κόντρα» στα ημιτελικά του Indian Wells

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Σε... φονέα γιγάντων του Indian Wells έχει μετατραπεί ο Νταβίντ Γκοφέν. Μία μέρα αφού απέκλεισε τον Σταν Βαβρίνκα, ο Βέλγος τενίστας επικράτησε με

Σε… φονέα γιγάντων του Indian Wells έχει μετατραπεί ο Νταβίντ Γκοφέν. Μία μέρα αφού απέκλεισε τον Σταν Βαβρίνκα, ο Βέλγος τενίστας επικράτησε με 2-0 σετ, 7-6, 6-2, του Μαρίν Τσίλιτς και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε ημιτελικό Masters.

Ήταν μάλιστα η δεύτερη νίκη του Γκοφέν επί του Τσίλιτς μέσα σε λίγες ημέρες, αφού τον είχε κερδίσει και πριν δύο εβδομάδες στο Ντέιβις Καπ.

Απέναντι στον Γκοφέν θα βρεθεί ο Μίλος Ράονιτς. Ο Καναδός επικράτησε κι αυτός με 2-0 σετ, 7-5, 6-3, του Γκαέλ Μονφίλς, κάνοντας ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι.

Ο Ράονιτς πέτυχε επτά άσσους και έχασε μόλις μία φορά το σερβίς του σε ολόκληρο το ματς, ενώ ανάλογα εξαιρετικός ήταν και στο δεύτερο σετ.

Πρόκειται για τον δεύτερο σημαντικό ημιτελικό μετά το Αυστραλιανό Όπεν για τον Καναδό, ο οποίος το 2016 μετρά μόλις μία ήττα σε 14 αγώνες.

Αν προκριθεί το Σάββατο στον τελικό του Indian Wells, θα καταγράψει την πρώτη του παρουσία σε τελικό της διοργάνωσης.