This content is not available in your region

Τσάμπιονς Λιγκ: Η Βόλφσμπουργκ «υπέταξε» τη Ρεάλ Μαδρίτης, προβάδισμα για Σίτι

euronews_icons_loading
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Βόλφσμπουργκ έκανε τη μεγάλη έκπληξη στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας 2-0 εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Γερμανοί πέτυχαν και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 18’ με πέναλτι ο Ροντρίγκεζ έκανε το 1-0 και επτά λεπτά αργότερα ο Άρνολντ σημείωσε το τελικό 2-0.

Πλέον στη ρεβάνς της Μαδρίτης, η Ρεάλ καλείται να τα δώσει όλα για να ανατρέψει το σκορ και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά απέναντι στην πρωτάρα του θεσμού.

Στο Παρίσι, η Μάντσεστερ Σίτι απέδειξε πως δεν αποτελεί εύκολη λεία για κανέναν, φεύγοντας με ισοπαλία 2-2 απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Ιμπραΐμοβιτς έχασε πέναλτι στο 14ο λεπτό και στο 38’ ο Ντε Μπρούινε έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ιμπραΐμοβιτς ισοφάρισε σε 1-1 ενώ στο 59’ ο Ραμπίο γύρισε το ματς για τους Παριζιάνους.

Η Παρί ωστόσο είχε σοβαρά αμυντικά προβλήματα και στο 72’ ο Φερναντίνιο εκμεταλλεύτηκε ένα από αυτά, «γράφοντας» το τελικό 2-2.

Γιουρόπα Λιγκ: O Κλοπ επιστρέφει... σπίτι του

Σχεδόν έντεκα μήνες μετά το τελευταίο του εντός έδρας ματς ως προπονητής της Ντόρτμουντ, ο Γιούργκεν Κλοπ επέστρεψε στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Αυτή τη φορά ο Γερμανός τεχνικός, που αγαπήθηκε όσο κανείς άλλος από τους οπαδούς της Μπορούσια, θα είναι αντίπαλος με τη νέα του ομάδα, την Λίβερπουλ.

«Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Το αγαπάμε γι αυτό το λόγο. Όταν παίζουμε, από την παιδική μας ηλικία το κάνουμε απέναντι στους καλύτερούς μας φίλους και θέλουμε να τους κερδίζουμε. Έτσι ήταν πάντα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν σκέφτομαι αυτό το ζήτημα ούτε στο ελάχιστο», τόνισε ο Κλοπ.

Η Μπορούσια υποδέχεται τη Λίβερπουλ στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8» του Γιουρόπα Λιγκ, στο σπουδαιότερο ζευγάρι.

Οι οπαδοί της Ντόρτμουντ αναμένεται να υποδεχτούν θερμά τον Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος από το 2008 έως το 2015 είχε τα ηνία της ομάδας, οδηγώντας την σε μεγάλες διακρίσεις.