Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός

Νίκησε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ Υδατοσφαίρισης

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στην υδατοσφαίριση, καθώς επικράτησε στον τελικό του Champions League  με 9-7 της Προ Ρέκο  στην «Πισίνα Σιόρμπα» της Γένοβας.

Αυτό είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, 16 χρόνια μετά τον θρίαμβο στη Βουδαπέστη επί της Χόνβεντ. Με τον τίτλο αυτόν, ο σύλλογος του Πειραιά κατακτά φέτος ιστορικό τρεμπλ.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν το φαβορί στον τελικό, καθώς η ιταλική ομάδα έπαιζε ουσιαστικά στην έδρα της, ωστόσο με μπροστάρη τον Γιάννη Φουντούλη (4 γκολ) και εξαιρετικό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (7/12) οι ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγάλη νίκη.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δυσκολεύτηκαν στα πρώτα λεπτά του τελικού επιθετικά, αλλά λειτούργησαν άψογα αμυντικά και πήραν κεφάλι στο σκορ από το τέλος του πρώτου 8λέπτου.

Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες 4-4 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και κάπως έτσι έφτασαν στο 6-6 πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός κυριάρχησε.

Με ένα τέρμα του Γενηδουνιά στο τέλος της τρίτης περιόδου και δύο που ακολούθησαν από τον Φουντούλη στην τελευταία, όλα στον παίκτη παραπάνω, το σκορ έγινε 9-6 και κάπου εκεί, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, κρίθηκε η υπόθεση τίτλος.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με άριστη διαχείριση διαφύλαξε το αποτέλεσμα, δέχτηκε μόνο ένα τέρμα και έστειλε στα ουράνια τους 200 φίλους που που βρέθηκαν στην Ιταλία και χιλιάδες άλλους στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο που πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη στον τελικό του Champions League.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 3-2, 2-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος

ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τεμπέστι, Ντι Φούλβιο 2, Μάντιτς 1, Αλεζιάνι 1, Μολίνα 1, Μποντεγκά, Ιβοβιτς 1, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Φιλίποβιτς, Αϊκάρντι, Τζίτο, Βολάρεβιτς