Μουντιάλ Γυναικών: «Καλπάζουν» οι ΗΠΑ

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Η διατήρηση των σκήπτρων από την αμερικανική ομάδα θεωρείται το πιθανότερο σενάριο.

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την εθνική ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών που αυτή τη φορά επικράτησε της Σουηδίας με 2-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών.

Η ομάδα της Τζιλ Έλις φαντάζει ανίκητη και, σύμφωνα με όλα τα προγνωστικά, το να διατηρήσει τα σκήπτρα της είναι το πιθανότερο σενάριο.

Παρά την ήττα της, η Σουηδία πέρασε στους 16, ενώ η Ταϊλάνδη φεύγει από τη Γαλλία με το βάρος της ήττας-ρεκόρ 13-0 από τις Αμερικανίδες.

Το ντέρμπι κορυφής του πέμπτου ομίλου βρήκε νικήτρια την Ολλανδία που επικράτησε του Καναδά με 2-1. Η Ντέκερ άνοιξε το σκορ στο 54', έξι λεπτά αργότερα η Σινκλέρ ισοφάρισε, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 75ο λεπτό η Μπέρενσταϊν.

Ολλανδία και Καναδάς προκρίνονται από τον πέμπτο όμιλο, ενώ εκτός συνέχειας τέθηκαν το Καμερούν και η Νέα Ζηλανδία, η οποία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με μηδενική βαθμολογική συγκομιδή.

Η φάση των «16» κάνει σέντρα το Σάββατο στις 18:30 ώρα Ελλάδας/Κύπρου στη Γκρενόμπλ, όπου η Γερμανία κοντράρεται με τη Νιγηρία. Η οικοδέσποινα Γαλλία θα διασταυρώσει τα ξίφη της με τη Βραζιλία την Κυριακή στη Χάβρη, ενώ οι Ηνωμένες Πολιτείες αντιμετωπίζουν την Ισπανία στις 24 Ιουνίου στη Ρεμς.