Μουντιάλ Γυναικών: Στους «8» ΗΠΑ και Σουηδία

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS
Από Konstantinos Tsellos with Reuters

Παράπονα για την υπερβολική χρήση του VAR στη διοργάνωση

Πρόκριση - θρίλερ στα προημιτελικά του Μουντιάλ γυναικών πήραν οι Ηνωμένες Πολιτείες.

Οι Αμερικανίδες πήραν το προβάδισμα απέναντι στην Ισπανία στο 7ο λεπτό με την Μέγκαν Ραπίνο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι, αλλά οι Ισπανίδες αντέδρασαν άμεσα.

Ισοφάρισαν με την Ερμόσο και για να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης οι ΗΠΑ χρειάστηκαν τη βοήθεια του VAR. Με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση από την Ραπίνο στο 75ο λεπτό οι κάτοχοι του τροπαίου πήραν την νίκη με 2-1 και την Παρασκευή αντιμετωπίζουν την οικοδέσποινα Γαλλία.

Παράπονα για το VAR και την υπερβολική χρήση του εμφανίστηκαν και στην αναμέτρηση Καναδάς - Σουηδία. Οι Σουηδές προηγήθηκαν στο 55ο λεπτό με την Μπλακστένιους αλλά ένα αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ του Καναδά λίγο έειψε να αλλάξει τις ισορροπίες.

Τελικά η γκολκίπερ των Σουηδών και MVP του αγώνα απέκρουσε και χάρισε την πρόκριση στις Σκανδιναβές.

Ιταλία - Κίνα και Ολλανδία - Ιαπωνια είναι τα ζευγάρια με τα οποία ολοκληρώνεται η φάση των «16» του Μουντιάλ της Γαλλίας.