Τσάμπιονς Λιγκ: Πρώην του ΠΑΟΚ πέταξε εκτός συνέχειας την παρέα του Ρονάλντο

Ο ΟΛΙΒΕΪΡΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ

Η Γιουβέντους νίκησε στην παράταση 3-2 την Πόρτο αλλά τα δυο γκολ του Ολιβέιρα χάρισαν την πρόκριση στους Πορτογάλους - Στα προημιτελικά και η Ντόρτμουντ

Εκτός συνεχειας Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε η Γιουβέντους του Κριστιάνο Ρονάλντο μετά από ένα δραματικό παιχνίδι διάρκειας άνω των 130 καθαρών λεπτών με την Πόρτο.

Ηρωας για τους Πορτογαλους ο πρώην παικτης του ΠΑΟΚ Σερζιο Ολιβέιρα που άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 19' βάζοντας τις βάσεις της πρόκρισης, καθώς οι Πορτογάλοι είχαν νικήσει με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω και εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά από αποβολή του Μεχντι με δυο κίτρινες σε τρία επτά στο ξεκίνημα του δευτερου ημιχρόνου, χάρη σε δυο γκολ του Φεντερίκο Κιεζα ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγωνα και έστειλα το ματς την παράταση.

Εκεί μετά από δραματικό παιχνίδι και παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Πόρτο κατάφερε στο 116' να σκοράρει και πάλι με τον Ολιβέιρα. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ σημάδεψε δίχτυα και ουσιαστικά έδωσε την πρόκριση στους Πορτογαλους.

Πάντως το ματς είχε και άλλες συγκινήσεις. Ο Ραμπιό εγραψε το 3-2 για την Γιουβέντους αμέσως μετά, αλλά δεν ήρθε ποτέ το τεταρτο γκολ που θα χάριζε την πρόκριση στους πρωταθλητές Ιταλίας.

Στον άλλο αγωνα της βραδιάς η Ντόρτμουντ πήρε εύκολα την πρόκριση για την επόμενη φάση, αν και δεν κέρδισε. Εχοντας παρακαταθήκη το 2-0 επί της Σεβίλλης στον πρώτο αγωνα της Ισπανίας, προηγήθηκε με 2-0 και στο ματς της Γερμανίας με δυο τέρματα του Ερλινγκ Χαλαντ αλλά οι Ισπανοι ισοφάρισαν χάρη σε ισάριθμα γκολ του Γιουσεφ Ελ Νεσίρι