Euro 2022: «Διαστημική» Γαλλία, 5-1 την Ιταλία

France's Grace Geyoro celebrates after scoring the opening goal during the Women Euro 2022 group D soccer match between France and Italy Πνευματικά Δικαιώματα Dave Thompson/AP Photo
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι «τρικολόρ» σκόραραν και τα πέντε τους γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Γκρέις Γκεγιόρο πέτυχε χατ τρικ.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Γαλλία για να καθαρίσει το πρώτο της ματς στον τέταρτο όμιλο του Euro 2022 γυναικών.

Οι «τρικολόρ» διέλυσαν με 5-1 την Ιταλία, σκοράροντας και τα πέντε τους γκολ στο πρώτο μέρος, με την Γκρέις Γκεγιόρο να μετατρέπει τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς πέτυχε χατ τρικ στο 9', το 40' και το 45'. Ενδιάμεσα η Κατοτό έγραψε στο 12ο λεπτό το 2-0 για τις Γαλλίδες και η Κασκαρίνο έκανε στο 38 το 3-0, ενώ το γκολ της τιμής για την ιταλική ομάδα πέτυχε η Πιεμόντε στο 76'.

Στο άλλο ματς του ομίλου οι ομάδες του Βελγίου και της Ισλανδίας ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Τη Δευτέρα, η δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου θα δει τις νικήτριες της πρώτης ημέρας Αγγλία και Νορβηγία να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο Μπράιτον με πιθανότερο έπαθλο την πρωτιά του γκρουπ, ενώ λίγη ώρα νωρίτερα στο Σουθάμπτον κοντράρονται η Αυστρία με τη Βόρεια Ιρλανδία.