Μουντιάλ 2022: Μαρόκο και Κροατία στους «16» - Άδοξο φινάλε για τη «χρυσή» γενιά του Βελγίου

Μαρόκο και Κροατία στους «16»
Μαρόκο και Κροατία στους «16» Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo

Το Μαρόκο κέρδισε και τον Καναδά και πήρε την πρώτη θέση - Δεύτερη η Κροατία με 5 βαθμούς

Το Βέλγιο αποχαιρέτησε το Μουντιάλ και δικαίως με τις εμφανίσεις που έκανε στα γήπεδα του Κατάρ, καθώς μετά το 0-0 με την Κροατία έμεινε στην τρίτη θέση. Το Μαρόκο θριάμβευσε και επί του Καναδά με 2-1 και πήρε την πρώτη θέση στον έκτο όμιλο με 7 βαθμούς, αφήνοντας την Κροατία δεύτερη με 5 πόντους.

Κροατία - Βέλγιο 0 - 0

Η Κροατία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, γνωρίζοντας πως μόνο με ήττα θα έμενε εκτός συνέχειας, και φρόντισε να μην επιτρέψει στο Βέλγιο να πάρει τα ηνία του ματς.

Το Βέλγιο πάντως για ακόμη ένα παιχνίδι εμφανίστηκε σταθερά κακό, χωρίς εμπνεύσεις και με πολύ αργό ρυθμό στην ανάπτυξη.

Οι Κροάτες κέρδισαν πέναλτι στο 15ο λεπτό μετά από ανατροπή του Κράμαριτς από τον Καράσκο, όμως το VAR ενημέρωσε τον ρέφερι πως υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι το πέναλτι δεν εκτελέστηκε ποτέ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στην Κροατία, που στο 33' βρέθηκε κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Λιβάγια πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Κουρτουά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κροατία να ξέρει ότι το Μαρόκο κερδίζει και της παίρνει την πρώτη θέση, και οι Κροάτες άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά. Ο Κουρτουά με δύο αποκρούσεις στο πρώτο πεντάλεπτο κράτησε το «0» για το Βέλγιο και φυσικά κράτησε ζωντανή την ομάδα του.

Παρόλα αυτά, το Βέλγιο έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς στο 60ο λεπτό. Ο Καράσκο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά τον σταμάτησε το τάκλιν του Πέρισιτς, με τη μπάλα να καταλήγει στον Λουκάκου με τον Λιβάκοβιτς εξουδετερωμένο. Το σουτ του Λουκάκου, που μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο, σούταρε ιδανικά αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε παράλληλα με τη γραμμή της εστίας της Κροατίας.

Όσο περνούσε η ώρα, η Κροατία προτίμησε να αμυνθεί για να κρατήσει την ισοπαλία και την πρόκριση για τους «16» με αποτέλεσμα το Βέλγιο να βγει μαζικά στην επίθεση για το χρυσό γκολ.

Στο 87', ο Μενιέ γύρισε τη μπάλα στην περιοχή από κοντά, αυτή βρήκε στο πόδι του Λουκάκου και πέρασε ελα΄χιστα άουτ, δίπλα από το δοκάρι του Λιβάκοβιτς.

Στο 90' με κάποιον...μεταφυσικό τρόπο ο Λουκάκου δεν κατάφερε να σκοράρει, με την μπάλα να βρίσκει ουσιαστικά πάνω στο στήθος του (ένα μέτρο από τα δίχτυα) και να καταλήγει στην αγκαλιά του Λιβάκοβιτς.

Καναδάς - Μαρόκο 1 - 2

Το Μαρόκο ήξερε τι ήθελε και μέσα σε 4 λεπτά είχε ήδη κάνει την αρχή. Ο τερματοφύλακας του Καναδά, Μπόργιαν, έκανε τραγικό λάθος και ο Ζίγετς με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή «κρέμασε» τον Καναδό και έκανε το 1-0 για τους Μαροκινούς μέσε σε αποθέωση.

Οι παίκτες του Καναδά, προφανώς απογοητευμένοι από την εξέλιξη του τουρνουά, έδωσαν πολλά δικαιώματα και το Μαρόκο τα αξιοποίησε.

Στο 23' η καναδική άμυνα που πελαγοδρομούσε, άφησε τη μπάλα να περάσει από την άμυνα του Μαρόκου μέχρι την επίθεση και ο Εν Νεσίρι είπε «ευχαριστώ» πλασάροντας τον Μπόργιαν για το 2-0.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, το Μαρόκο χαλάρωσε, Ο Καναδάς πίεσε και έφτασε στο γκολ στο 40' όταν ο Αντεγκούγκμπε σέντραρε από αριστερά και Αγουέρντ έβαλε απρόσεκτα το πόδι σημειώνοντας αυτογκόλ για το 1-2.

Ο Καναδάς προκάλεσε πανικό στο Μαρόκο, όταν στο 72' ο Χάτσινσον σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά από κοντά, η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή και στην επαναφορά ο Τζόνστον με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Μετά από αυτή τη φάση, το Μαρόκο έσφιξε τις γραμμές και προσπάθησε να περιορίσει τις απειλές από τον Καναδά ώστε να κρατήσει το εισιτήριο για τους «16».