EventsEventsΠοντάκαστ

Euro 2024: Παρθενική νίκη και πρόκριση στους «16» για την Γεωργία - Εκτος Τσεχία και Ουκρανία

Euro 2024 Γεωργία - Πορτογαλία
Από George Dimitropouloseuronews
Δημοσιεύθηκε

Η ομάδα του Σανιόλ έγραψε ιστορία καθώς κέρδισε με 2-0 την Πορτογαλία - Στην επόμενη φάση προκρίθηκε και η Τουρκία

Με τις νίκες της Γεωργίας και της Τουρκίας ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Εuro 2024.

Η σταχτοπούτα της διοργάνωσης, η Γεωργία, έφερε τα πάνω κάτω στον όμιλό της καθώς κέρδισε την βαθμολογικά αδιάφορη Πορτογαλία με 2-0, τερμάτισε στην τρίτη θέση του γκρουπ και εξασφάλισε το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «16» του θεσμού για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι γεωργιανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Κβαρατσέλια. Στη συνέχεια οι πορτογάλοι πίεσαν για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης όμως δίχως αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γεωργία εμφανίστηκε ακόμη πιο τολμηρή και είχε την τύχη με το μέρος της αφού γλίτωσε από το κοντινό τελείωμα του Κριστιάνο Ρονάλντο μόλις το 46ο λεπτό.

Στο 57ο λεπτό η εξέδρα πήρε φωτιά. Η ομάδα του Σανιόλ κέρδισε πέναλτι. Ο Μικαουάτζε ευστόχησε και έστειλε ένα ολόκληρο έθνος στον έβδομο ουρανό.

Οι γεωργιανοί κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το σκορ μέχρι τη λήξη του αγώνα και έτσι πέτυχαν την παρθενική τους νίκη στην διοργάνωση και παράλληλα πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Euro 2024: Εκτός Τσεχία και Ουκρανία

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Τουρκία κέρδισε με 1-2 την Τσεχία η οποία από το 20ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαράκ.

Ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό. Οι Τσέχοι ισοφάρισαν προσωρινά όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα η Τουρκία πέτυχε το 1-2 με τον Τοσούν. Έτσι οι Τούρκοι εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16» ενώ η Τσεχία αποκλείστηκε.

Στα απογευματινά παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής, Ρουμανία και Σλοβακία ήρθαν ισόπαλες 1-1 και προκρίθηκαν χέρι - χέρι στην επόμενη φάση.

Μαζί τους θα είναι και το Βέλγιο. Οι Βέλγοι έφεραν λευκή ισοπαλία με την Ουκρανία, η οποία αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Όλες οι ομάδες ήρθαν ισόβαθμες με 4 πόντους.

Η κατάταξή τους στον όμιλο κρίθηκε από τις διαφορές στα γκολ.

Η φάση των «16» ξεκινάει στις 29 Ιουνίου.