Moto GP: Ογδοος τίτλος για τον Μάρκ Μάρκεθ

Νίκησε στην Ταϊλάνδη και εξασφάλισε το πρωτάθλημα

Πρωταθλητής κόσμου και για το 2019 αναδείχθηκε ο Μάρκ Μάρκεθ. Στον τελευταίο αγώνα της σεζόν για το MotoGP που διεξήχθη στην Ταϊλάνδη, ο Ισπανός κατάφερε να πάρει τη νίκη και ταυτόχρονα να εξασφαλίσει και τον τίτλο.

Ήταν ένας μάλλον βαρετός αγώνας με τον Μάρκεθ να θέλει απλώς να τερματίσει μπροστά από τον Ντοβιτσιόζο για να στεφθεί πρωταθλητής. Από το ξεκίνημα του αγώνα κεφάλι πήρε ο Κουαρταραρό με τον Μάρκεθ να τον ακολουθεί και τον Μαρκ Βινιάλες να βρίσκεται στην 3η θέση.

Ετσι πήγε ο αγώνας στους 25 από τους 26 γύρους του. Στον τελευταίο ο Ισπανός απλά τόλμησε να προσπεράσει και μετά από συγκλονιστική μάχη, που ωστόσο δεν είχε ουσία για την συνολική τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος, κατάφερε να δει πρώτος την καρό σημαία.

Ετσι πανηγυθρικά ο Μάρκεθ κατέκτησε τον όγδοο τίτλο στην καριέρα του εκ των οποίων οι έξι στο μεγάλο πρωτάθλημα. Ήδη θεωρείται ένας ζωντανός θρυλος της αγωνιστικής μοτοσυκλέτας.