Γιουρόπα Λιγκ: Πρώτος βαθμός για τον ΑΠΟΕΛ με ήρωα τον Πάρντο!

Από Euronews

Σε ένα παιχνίδι που κύλησε σε αρκετά μέτριο ρυθμό, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε ήρωα τον τερματοφύλακά του και απέσπασε ισοπαλία 0-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, μέσα στο Ισραήλ στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ακριβώς όπως το ήθελαν οι φιλοξενούμενοι για παιχνίδι εκτός έδρας. Αργός ρυθμός και ελάχιστες φάσεις χωρίς να κινδυνέψει καν η εστία του Πάρντο. Σε αυτό βοήθησε η καλά στημένη αμυντική γραμμή της ομάδας του Πάουλο Σέρζιο, αλλά και η νευρικότητα που είχαν οι γηπεδούχοι, που υπέπεσαν σε πολλά λάθη όταν ήθελαν να επιτεθούν.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο 45λεπτο. Μέτριος ρυθμός, κακές επιλογές στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και κυρίως άστοχες ευκαιρίες.

Ο ΑΠΟΕΛ όμως είχε και την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι, έστω αν χρειάστηκαν 54 λεπτά. Ήταν σε μια αντεπίθεση όταν ο Γκονσάλβες πάσαρε στον αμαρκάριστο Χαραλαμπίδη, ωστόσο, ο διεθνής μεσοεπιθετικός έκανε χλιαρό σουτ και ο Πάμπλο απέκρουσε χωρίς δυσκολία την μπάλα.

Καλή στιγμή είχαν και οι Ισραηλινοί στο 76ο λεπτό όταν ο Μπεν Χαϊμ πλάσαρε και εξ επαφής ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ.

Η αναμέτρηση κυλούσε προς την ισοπαλία, αλλά λίγο έλειψε ο ΑΠΟΕΛ να χάσει τον ένα βαθμό. Συγκεκριμένα με την συμπλήρωση των καθυστερήσεων η Μακάμπι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπεν Χαΐμ από τον Αμορίν.

Όμως ο Πάρντο είπε «όχι» στον Ιτζχάκι που εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και με την απόκρουσή του διατήρησε το 0-0 και τον βαθμό της ομάδας του.