Τζούντο: Χωρίς ελληνικό μετάλλιο ολοκληρώθηκε το γκραν σλαμ του Τόκυο

Το Τόκυο προετοιμάζεται πυρετωδώς για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 και μέχρι τότε φιλοξενεί αρκετές σημαντικές αθλητικές διοργανώσεις. Μία από

Το Τόκυο προετοιμάζεται πυρετωδώς για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 και μέχρι τότε φιλοξενεί αρκετές σημαντικές αθλητικές διοργανώσεις. Μία από αυτές ήταν και το γκραν σλαμ του τζούντο, που φιλοξενήθηκε το προηγούμενο τριήμερο στην πρωτεύουσα της χώρας του Ανατέλλοντος Ηλίου.

Το άθλημα του τζούντο είναι συνώνυμο με την Ιαπωνία και αυτό επιβεβαιώθηκε σε αυτή τη διοργάνωση, καθώς πέρα από την οργανωτική επιτυχία και το γεμάτο κλειστό γυμναστήριο, υπήρχε και αγωνιστική κυριαρχία από τους διοργανωτές, σε αθλητές των οποίων κατέληξαν τα 11 από τα 14 χρυσά μετάλλια που δόθηκαν στις τρεις ημέρες των αγώνων.

Ένα τέτοιο παράδειγμα ήταν τα βαρέων βαρών των γυναικών, η κατηγορία άνω των 78 κιλών, όπου η κουβανή χρυσή ολυμπιονίκης στο Λονδίνο Ινταλις Ορτιζ έφτασε μέχρι τον τελικό αλλά ηττήθηκε από την Ναμι Ιναμόρι με ιππόν.

Από ελληνικής πλευράς, ο Ρομάν Μουστόπουλος έφτασε μια ανάσα από το χάλκινο μετάλλιο, όμως περιορίστηκε στην πέμπτη θέση αφού έχασε στον τελικό των ρεπεσάζ της κατηγορίας των 81 κιλών. Στην κατηγορία των 73 κιλών, ο Γιώργος Αζωίδης, αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο.

Στα 90 κιλά ο ολυμπιονίκης Ηλίας Ηλιάδης, το μεγαλύτερο ίσως όνομα της κατηγορίας, αναγκάστηκε στον δεύτερο γύρο να μην κατέβει καν να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού, ώστε να μην κινδυνεύσει κάποια υποτροπή ενόψει του μεγάλου στόχου που έχει και ο οποίος δεν είναι άλλος από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Μια από τις ελάχιστες κατηγορίες όπου ακούστηκε διαφορετικός ύμνος από τον ιαπωνικό ήταν αυτή για αθλήτριες κάτω των 78 ετών. Η αμερικανίδα χρυσή ολυμπιονίκης στο Λονδίνο Κάιλα Χάρισον επικράτησε στον τελικό της Γκουουσγιε Στεενχουις από την Ολλανδία.

Ο απεσταλμένος του euronews Πέδρο Λασουεν μεταδίδει: «Ήταν τρεις ημέρες μe συγκλονιστικές μονομαχίες αλλά και παράδοση εδώ, στον ναό του τζούντο. Το γκραν σλαμ του Τόκυο ολοκληρώνει μια υψηλής ποιότητας σεζόν στο δημοφιλές άθλημα και μας φέρνει στον επόμενο μεγάλο στόχο, τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Ήρθε πλέον η ώρα της ξεκούρασης, πριν η οικογένεια του τζούντο μετακομίσει στην Κούβα για το γκραν πριν της Αβάνα, στα τέλη Ιανουαρίου».