Τσάμπιονς Λιγκ: Μεγάλη νίκη για την Παρί - «Λύτρωση» στο 91' για τη Μπενφίκα

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Τσέλσι στο πρώτο ματς της «φάσης των 16».

Οι πρωταθλητές Γαλλίας προηγήθηκαν στο 39ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς η μπάλα κόντραρε στον Όμπι Μίκελ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της Τσέλσι.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου όμως, ο Όμπι Μίκελ πήρε το αίμα του πίσω, γράφοντας το 1-1 για τους «μπλε».

Η Τσέλσι ήταν καλή, πάταγε καλύτερα στο γήπεδο, όμως η Παρί με την είσοδο του Καβάνι έφτασε στο 2-1, με τον Ουρουγουανό να σκοράρει στο 78ο λεπτό.

Στο «Ντα Λουζ» της Λισαβώνας, Μπενφίκα και Ζενίτ έμεναν στο 0-0 μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο, ο Κρισίτο αποβλήθηκε για τη Ζενίτ, παραχωρώντας φάουλ. Ο Γκαϊτάν το εκτέλεσε, ο Ζόνας νίκησε τον Λοντίγκιν και έκανε το 1-0 για τη Μπενφίκα προκαλώντας φρενίτιδα πανηγυρισμών.

Ο Αντρέας Σάμαρης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για την Μπενφίκα, με τον Κώστα Μήτρογλου να μένει ως το 63’ στο τερέν, όταν και έγινε αλλαγή.