Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση για τη Μπάγερν στην παράταση - Άνετα η Μπαρτσελόνα

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου το ματς της Μπάγερν με τη Γιουβέντους - Άλλη μια παράσταση από τη Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη

Μπαγέρν και Γιουβέντους πρόσφεραν μια φανταστική ποδοσφαιρική βραδιά στο Μόναχο, με τους Βαυαρούς να παίρνουν την πρόκριση στην παράταση με 4-2.

Όλα όμως ξεκίνησαν ιδανικά για τη «Μεγάλη Κυρία», που μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα, ήθελε τη νίκη για να περάσει.

Ο Πογκμπά στο 5ο λεπτό και ο Κουαδράδο στο 28’ έδωσαν προβάδισμα 2-0 στην ομάδα του Αλέγκρι, «παγώνοντας» την «Αλιάνζ Αρίνα».

Οι «μπιανκονέρι» ήλεγχαν το ματς μέχρι το 73’, όταν ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Αλέγκρι είχε βγάλει από το ματς τον Μοράτα, που απειλούσε συνεχώς με τρίτο γκολ τους Βαυαρούς.

Η Μπάγερν πίεσε και στις καθυστερήσεις έφτασε στο 2-2 με τον Μίλερ, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Οι Βαυαροί πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους Ιταλούς, που στο πρώτο ματς ήταν αυτοί που έχαναν 2-0 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Στην παράταση, η ψυχολογία ήταν με την ομάδα του Γκουαρντιόλα, που με τον Αλκάνταρα στο 108’ και τον Κόμαν στο 110’ έφτασε στο τελικό 4-2.

Στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε για δέκατη συνεχή χρονιά στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η κάτοχος του τροπαίου δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Άρσεναλ, έχοντας υπέρ της και το 2-0 του πρώτου αγώνα.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 3-1 των «κανονιέρηδων», με τη μαγική επιθετική τριάδα τους να σκοράρει στο ματς.

Νεϊμάρ, Σουάρεζ και Μέσι πέτυχαν τα τρία γκολ των Καταλανών, με τον Ελνένι να ισοφαρίζει προσωρινά για τους Λονδρέζους.

Το γκολ του Λουίς Σουάρεζ στο 65’ διεκδικεί τον τίτλο του ομορφότερου στη σεζόν, μέχρι στιγμής.

Στην κλήρωση της Παρασκευής θα βρεθούν οι Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, Μπενφίκα, Βόλφσμπουργκ, Παρί Σεν Ζερμέν, Μάντσεστερ Σίτι, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου.

Δεν υπάρχουν περιορισμοί στην κλήρωση, συνεπώς όλοι μπορούν να κληρωθούν με όλους.