Νταμπλ η Μπάρτσα! Λύγισε στην παράταση την Σεβίλλη

Την κατάκτηση του νταμπλ πανηγυρίζει στην Ισπανία η Μπαρτσελόνα, αφού μετά το πρωτάθλημα, πήρε και το κύπελλο.

Στον τελικό της Κυριακής λύγισε με 2-0 την Σεβίλλη στην παράταση, χάρη σε ένα γκολ του Ζόρντι Άλμπα στο 97ο λεπτό και ακόμα ένα του Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις, από ισάριθμες ασίστ του Λιονέλ Μέσι.

Οι μπλαουγκράνα αναγκάστηκαν από το 36’ να αγωνιστούν με δέκα παίκτες, αφού ο Μασεράνο τράβηξε τη φανέλα του Γκαμεϊρό ως τελευταίος παίκτης και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Όμως και η Σεβίλλη ολοκλήρωσε το ματς με εννέα, αφού αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας ο Μπανέγα και στις καθυστερήσεις της παράτασης ο Μπαρίγο (πριν ο Νεϊμάρ «κλειδώσει» τη νίκη για την Μπαρτσελόνα).

Η νίκη αυτή, μεταξύ άλλων, σημαίνει ότι καμία ελληνική ομάδα δεν έχει εξασφαλισμένη παρουσία στους ομίλους των ευρωπαϊκών διασυλλογικών διοργανώσεων τη νέα σεζόν, αφού όλες θα κληθούν να παίξουν προκριματικά. Αν κατακτούσε το τρόπαιο η Σεβίλλη, τότε η ελληνική ομάδα που θα εξασφάλιζε το «καλό» εισιτήριο του Europa League θα πήγαινε απευθείας στους ομίλους.