Euronews is no longer accessible on Internet Explorer. This browser is not updated by Microsoft and does not support the last technical evolutions. We encourage you to use another browser, such as Edge, Safari, Google Chrome or Mozilla Firefox.

Έκτακτη είδηση

Έκτακτη είδηση

Europa League: Οι αντίπαλοι της ΑΕΚ και του Απόλλωνα Λεμεσού στους ομίλους

Europa League: Οι αντίπαλοι της ΑΕΚ και του Απόλλωνα Λεμεσού στους ομίλους
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Μίλαν (Ιταλία), η Αούστρια Βιένης (Αυστρία) και η Ριέκα (Κροατία) που αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό από τους ομίλους του Champions League και έτσι «υποβιβάστηκε» στο Europa, θα είναι αντίπαλοι της ΑΕΚ στον 4ο όμιλο του Europa League.

Από την πλευρά του ο Απόλλων Λεμεσού θα τεθεί αντιμέτωπος στον 5ο όμιλο με τη Λυών (Γαλλία), την Έβερτον (Αγγλία) και την Αταλάντα (Ιταλία). Η 1η αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 14 Σεπτεμβρίου και η τελευταία (6η) στις 7 Δεκεμβρίου.

Οι 12 όμιλοι του Europa League 2017/18 όπως προέκυψαν μετά από κλήρωση που έγινε το μεσημέρι της Παρασκευής στο Γκριμάλντι Φόρουμ του Μονακό:

1ος
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ)
Αστάνα (Καζακστάν)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

2ος
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Παρτιζάν (Σερβία)
Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

3ος
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Χόφενχαϊμ (Γερμανία)
Μπασάκσεχιρ (Τουρκία)

4ος
Μίλαν (Ιταλία)
Αούστρια Βιένης (Αυστρία)
Ριέκα (Κροατία)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

5ος
Λιόν (Γαλλία)
Έβερτον (Αγγλία)
Αταλάντα (Ιταλία)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

6ος
Κοπεγχάγη (Δανία)
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)
Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)
Ζλιν (Τσεχία)

7ος
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Στεάουα (Ρουμανία)
Χάποελ Μπερ-Σέβα (Ισραήλ)
Λουγκάνο (Ελβετία)

8ος
Άρσεναλ (Αγγλία)
ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία)
Κολονία (Γερμανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

9ος
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Μαρσέιγ (Γαλλία)
Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Κόνιασπορ (Τουρκία)

10ος
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)
Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)
Έστερσουντ (Σουηδία)

11ος
Λάτσιο (Ιταλία)
Νις (Γαλλία)
Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο)
Φίτεσε (Ολλανδία)

12ος
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Βαρντάρ Σκοπίων (ΠΓΔΜ)