ΑΕΚ και Απόλλων Λεμεσού συνεχίζουν αήττητες στο Europa League

Από Theodora Iliadi

Άθλος του Απόλλωνα Λεμεσού μέσα στην Αγγλία

Έβερτον – Απόλλων Λεμεσού 2-2

Η ομάδα της Λεμεσού πήρε επικό βαθμό (2-2) στην Έβερτον με παίκτη λιγότερο και έγραψε ιστορία.

Αυτό που πέτυχε ο Απόλλων Λεμεσού είναι απίστευτο, καθώς οι Κύπριοι έκαναν σπουδαία εμφάνιση στο «Γκούντισον Παρκ» και εάν ήταν προσεκτικοί, θα μπορούσαν να έχουν πάρει ακόμα και το τρίποντο κόντρα στην ξανά πολύ κακή Εβερτον. Το 2-2 όμως και μάλιστα με ισοφάριση στο 88’ και με παίκτη λιγότερο είναι από μόνο του άθλος.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και προηγήθηκαν με προβολή του Σαρδινέρο (13’). Ωστόσο, ο Γιούστε (21’) πούλησε την μπάλα αβίαστα και με λάθος γύρισμα έδωσε στον Ρούνεϊ την ευκαιρία για το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ του με την Εβερτον και 40ό στην καριέρα του.

Στο 66’ το πλασέ του Βλάσιτς που έβαλε το πρώτο του με τα Ζαχαρωτά φάνηκε να βάζει τέλος στα όνειρα του Απόλλωνα, που στο 86’ έμεινε και με παίκτη λιγότερο (αποβολή Ρομπέρζ). Και ξαφνικά, ένα λεπτό αργότερα, ο μοιραίος Γιούστε έγινε ήρωας με κεφαλιά για το 2-2. Στο 90’ ο Βάλε έκανε τεράστια επέμβαση στην κεφαλιά του Κάλβερτ-Λιούιν και οι Κύπριοι αποχωρούν με έναν τρελό, απίθανο βαθμό.

Ισοπαλία 2-2 στο 90’ η ΑΕΚ με την Αούστρια

Με τον Μάρκο Λιβάγια να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο φινάλε η ΑΕΚ «έκλεψε» την ισοπαλία 2-2 από την Αούστρια Βιέννης στο ΟΑΚΑ και παραμένει φαβορί για πρόκριση στους «32» του Europa League.

Ο Κροάτης ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ στο 28΄, ενώ οι Αυστριακοί έφτασαν κοντά στη μεγάλη ανατροπή με σκόρερ τους Μονσάιν 43΄, Τατζούρι 49’.
Το τρικ του Μανόλο Χιμένεθ απέδωσε καρπούς στο πρώτο ημίχρονο. Με τους Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον στο κέντρο και τον Μάρκο Λιβάγια πίσω από τον Αραούχο, η ΑΕΚ κέρδισε σε δημιουργία αλλά υστερούσε σε «τρεξίματα».

Η ΑΕΚ ήταν σαρωτική στο δεύτερο μισό του αγώνα και παρότι βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ την Αούστρια Βιέννης, κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Λιβάγια στο 90’ για το 2-2 και να είναι 2η στον όμιλο του Europa League, πριν τις δύο αναμετρήσεις με τη Μίλαν, που κέρδισε στις καθυστερήσεις τη Ριέκα. Ο Δικέφαλος δεν τιμωρήθηκε για τις αμυντικές του αδυναμίες (ιδιαίτερα μέχρι το 50) και πήρε ένα βαθμό, που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικός στη μάχη της πρόκρισης.