Γιουρόπα Λιγκ: Σπουδαίος βαθμός στο Μιλάνο για την ΑΕΚ

Ο Απόλλων Λεμεσού πάλεψε στο Μπέργκαμο αλλά ηττήθηκε από την Αταλάντα με 3-1

Η ΑΕΚ έφυγε από το θρυλικό «Σαν Σίρο» με τον βαθμό της ισοπαλίας μετά τη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στη Μίλαν. Η Ένωση ήταν εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν δέχτηκε μεγάλη πίεση από τη Μίλαν.

Στο δεύτερο μέρος το ματς πήρε ρυθμό, η Μίλαν έβγαλε ευκαιρίες, όμως τόσο ο Ανέστης όσο και η άμυνα της ΑΕΚ λειτούργησαν σωστά και κράτησαν το «μηδέν» πίσω.

Η ελληνική ομάδα έκανε και αυτή τις ευκαιρίες της και αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να φύγει ακόμα και με το «διπλό» από το Μιλάνο.

Στη βαθμολογία του τέταρτου ομίλου, η Μίλαν είναι πρώτη με 7 βαθμούς, η ΑΕΚ ακολουθεί με 5, η Ριέκα που επικράτησε στη Βιέννη της Αούστρια με 3-1 έχει 3 βαθμούς και οι Αυστριακοί είναι ουραγοί με έναν βαθμό, αυτόν που απέσπασαν στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ.

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων στο Μπέργκαμο

O Απόλλων Λεμεσού δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Αταλάντα εκτός έδρας και γνώρισε την ήττα με 3-1, με τους οπαδούς του πάντως να κλέβουν την παράσταση.

Οι «νερατζούρι» του Μπέργκαμο ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την κυπριακή ομάδα να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Παρά τα θετικά αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών, ο Απόλλων βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ, με τον Ίλισιτς να σκοράρει στο 12ο λεπτό.

Ο πορτιέρε του Απόλλωνα, Μπρούνο Βάλε, «κατέβασε τα ρολά» στο πρώτο μέρος, κρατώντας τον δείκτη του σκορ στο 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την κυπριακή ομάδα να ισοφαρίζει σε μία από τις λιγοστές της επιθέσεις, με τον Σκέμπρι στο 59’ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Όμως πολύ γρήγορα οι Ιταλοί πέτυχαν δύο γκολ, με τους Πετάνια και Φρόιλερ να σκοράρουν στο 64΄και το 66’ για το τελικό 3-1.

Στη βαθμολογία του ομίλου η Αταλάντα είναι πρώτη με 7 βαθμούς, η Λυών που κέρδισε στην Αγγλία την Έβερτον με 2-1 ακολουθεί με 5, ο Απόλλων έχει 2 βαθμούς και η Έβερτον ουραγός με 1.