Βελγική επίδειξη δύναμης κατά της Τυνησίας

euronews_icons_loading
Πνευματικά Δικαιώματα  REUTERS/Kai Pfaffenbach
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Το Βέλγιο έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Τυνησία, την οποία νίκησε με 5-2, και ουσιαστικά προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ.

Μόλις στο έβδομο λεπτό ο Εντέν Αζάρ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μπεν Γιουσέφ, το εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ για τους κόκκινους διαβόλους.

REUTERS/Carl Recine

Στο 16, ο Λουκάκου με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0, με την Τυνησία να μειώνει σε 2-1 δύο λεπτά μετά με κεφαλιά του Μπρον, ο οποίος όμως αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μενιέ συνεργάστηκε με τον Λουκάκου που πλάσαρε εύστοχα για το 3-1.

Στο 51ο λεπτό ο Αζάρ πέτυχε και αυτός το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 4-1.

Στο 90ό λεπτό ο ο Μισί Μπατσουαγί έγραψε το 5-1 και το τελικό 5-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Καζρί.

Μουντιάλ 2018: Ολική ανατροπή για την Ελβετία επί της Σερβίας

Σχηματίζοντας με τα δυο τους χέρια τον αλβανικό αετό πανηγύρισαν τα τέρματά τους κόντρα στην Σερβία οι Γκρανίτ Τζάκα και Τζερντάν Σακίρι.

Οι δυο αλβανικής καταγωγής παίκτες ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ανατροπής της Ελβετίας επί της Σερβίας στο βραδινό παιχνίδι της Παρασκευής.

Με τέρμα του Μίτροβιτς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Σέρβοι είχαν προηγηθεί στο σκορ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έγινε η μεγάλη ανατροπή με την Ελβετία να κερδίζει τελικά τον αγώνα με σκορ με 2-1 και να βάζει φωτιά στον όμιλο.

Πλέον Ελβετία και Βραζιλία έχουν από 4 βαθμούς. Οι Ελβετοί παίζουν με την ήδη αποκλεισθείσα Κόστα Ρίκα που δεν έχει βαθμό. Στο άλλο ματς της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής η Σερβία θα παίξει με την Βραζιλία και θα πρέπει να την κερδίσει (και ουσιαστικά να την αποκλείσει) αν θέλει να συνεχίσει στα νοκ άουτ παιχνίδια.