FlipboardInstagramLinkedin

...Και στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί.

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Hannah McKay
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Αγωνιώδης νίκη επί της Σουηδίας με 2-1 για τη Γερμανία που έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στους «16» του Μουντιάλ.

Το γκολ του Τόνι Κρόος στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κράτησε ζωντανή την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία στη μάχη της πρόκρισης στους 16 του Μουντιάλ.

Τα «Πάντσερ», αν και κυριάρχησαν σχεδόν ολοκληρωτικά στο γήπεδο, ζορίστηκαν απέναντι στη μαχητική Σουηδία, η οποία έπαιζε με τον πρώην «πράσινο» Μάρκους Μπερκγ στην αρχική της ενδεκάδα, ωστόσο τελικά επικράτησαν με 2-1, παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Reuters

Οι Σουηδοί αντιπαρήλθαν το δυναμικό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και στο 32ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με το πρώτο επίσημο γκολ φέτος του Όλα Τοϊβόνεν, ο οποίος τελείωσε τη σεζόν στην Τουλούζ χωρίς ούτε ένα γκολ! Λίγη ώρα πριν, η Γερμανία είχε δει τον Σεμπάστιαν Ρούντι να εγκαταλείπει με αιμόφυρτο πρόσωπο τον αγωνιστικό χώρο έπειτα από διεκδίκηση της μπάλας με τον σκόρερ των Σουηδών.

Η απάντηση των Γερμανών ήρθε στο 48ο λεπτό, όταν ο Μάρκο Ρόις ισοφάρισε με το... γόνατο.

Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένα επιθετικό κρεσέντο των Γερμανών που βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο, αφού τυχόν ισοπαλία θα σήμαινε σχεδόν σίγουρα τον αποκλεισμό τους από τη συνέχεια του Μουντιάλ.

Η απώλεια του Μπόατενγκ στο 82ο λεπτό δεν πτόησε τουςπαγκόσμιους πρωταθλητές που τελικά ευτύχησαν να πάρουν τη νίκη με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρόος στο 95ο λεπτό.