Τζούντο: Ένας Αζέρος σταμάτησε την κυριαρχία των Ιαπώνων

Ολοκληρώθηκε το Grand Prix του τζούντο στο Ντίσελντορφ

Με μεγάλο πάθος και ενδιαφέρον από το κοινό, κύλησε η τελευταία ημέρα του Grand Prix του τζούντο στο Ντίσελντορφ.

Ο δήμαρχος της πόλης απένειμε το χρυσό μετάλλιο στην νικήτρια των έως 78 κιλών των γυναικών, Μάιρα Αγκουιάρ από τη Βραζιλία.

Η ολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια, κατέκτησε χρυσό σε Grand Prix, για πρώτη φορά από το 2017.

Στον τελικό αντιμετώπισε και νίκησε τη Γερμανίδα κάτοχο μεταλλίου από τους αγώνες του Ζάγκρεμπ, Άννα Μαρία Βαγκνέρ.

Στα βαρέα βάρη των γυναικών, η θρυλική Κουβανέζα, Ινταλίζ Ορτίθ νίκησε την δυο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Γιαπωνέζα, Σάρα Ασαχίνα. Η Ορτίθ ξεπέρασε το εμπόδιο της Ασαχίνα η οποία τιμωρήθηκε για παθητικό παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα της μονομαχίας. Τα μετάλλια απένειμε ο πρόεδρος της Γερμανικής Ομοσπονδίας Τζούντο.

«Είμαστε και οι δύο καλές αθλήτριες, αλλά σε μια μάχη είναι αναπόφευκτο ότι κάποιος θα νικήσει», είπε η θρυλική Κουβανέζα.

Στους άντρες ένας Αζέρος σταμάτησε την κυριαρχία των Ιαπώνων, που σάρωσαν τις πρώτες δυο ημέρες τα χρυσά μετάλλια. Ο κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο Grand Prix του Τελ Αβίβ, Μαμαχαλί Μεχτίεφ, νίκησε τον 18χρονο, Σασίρο Μουράο, κατακτώντας για πρώτη φορά στην καριέρα του το χρυσό μετάλλιο.

«Νομίζω ότι για τους Ιάπωνες δεν υπάρχει διαφορά ηλικίας μεταξύ των νέων και των μεγαλύτερων. Δεν έχει σημασία γιατί είναι όλοι τεχνικά προικισμένοι. Έβαλα τα δυνατά μου και κέρδισα και είμαι πραγματικά χαρούμενος», είπε ο Αζέρος.

Το ιαπωνικό τζούντο πήρε την εκδίκηση του στα έως 100 κιλά των αντρών. Ο Κεντάρο Ίντα σάρωσε τους αντιπάλους του στο Ντίσελντορφ και εξασφάλισε τον δεύτερο τίτλο του σε Grand Slam. Το νέο αστέρι του ιαπωνικού τζούντο νίκησε στον τελικό τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Γκουχάμ Τσο, από τη Νότια Κορέα.

Στα βαρέα βάρη των αντρών, ο Ιάπωνας ασημένιος ολυμπιονίκης, Χισαχόσι Χαρασάβα, κέρδισε τον πέμπτο τίτλο του σε Grand Slam, καθώς κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό τζουντόκα και νικητή του Grand Slam στο Αμπού Ντάμπι, Ινάλ Τασόεφ από τη Ρωσία. Ο Γιαπωνέζος ήταν εξαιρετικός και πέτυχε Ιπόν μετά από μόλις 90 δευτερόλεπτα αγώνα.

Στην κίνηση της ημέρας ήρθε το μεγάλο «σοκ» της αγωνιστικής, καθώς η παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γιαπωνέζα, Χαμάντα νικήθηκε από τη Ρωσίδα, Σμέλεβα.