Τζούντο: Γερμανική κυριαρχία στο Μαρακές

Oλοκληρώθηκε το Grand Prix του τζούντο στο Μαρακές

Με σπουδαίους αγώνες ολοκληρώθηκε το Grand Prix του τζούντο στο Μαρακές.

Ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο πρόσφατο τουρνουά του Τελ Αβίβ, ο Ιρλανδός, Μπέντζαμιν Φλέτσερ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη κατηγορία των έως 100 κιλών των αντρών και πήρε τον άτυπο τίτλο του αθλητή της ημέρας. Στον τελικό επικράτησε του Τόμα Νικιφόροφ από το Βέλγιο.

«Είναι κάτι που με κάνει υπερήφανο. Όπως και πέρυσι πήγα στις πηγές του Κολοράντο για να προπονηθώ σε υψόμετρο,  παρότι κάποιοι αναρωτήθηκαν αν έπρεπε πραγματικά να το κάνω. Είναι στιγμές όμως, όπως σήμερα, όπου πραγματικά η ικανοποίηση έρχεται με καθυστέρηση. Μετά από 8 μήνες βρίσκομαι εδώ και λέω ότι έκανα το σωστό», είπε ο Ιρλανδός τζουντόκα.

Με ένα απίστευτο uchi mata επί της Λοριανά Κούκα από το Κοσσυφοπέδιο, η Γερμανίδα, Άννα Μαρία Γουάγκνερ κατέκτησε τον τελικό των έως 78 κιλών των γυναικών και πήρε τον τίτλο της αθλήτριας της ημέρας.

«Αισθάνομαι καταπληκτικά. Είναι τόσο καλό μετά το Ντίσελντορφ, όπου πήρα το ασημένιο να είμαι εδώ στην κορυφή και να έχω κερδίσει το χρυσό», είπε η Γερμανίδα αθλήτρια.

Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Νεμάνια Μάιντοφ από τη Σερβία, πήρε το χρυσό στα έως 90 κιλά, νικώντας τον Γερμανό, Έντουαρντ Τρίπελ. Και οι δύο αθλητές ήταν χωρίς χρυσό μετάλλιο σε Grand Prix, πριν από από αυτόν τον αγώνα, γεγονός που έδωσε μεγάλη βαρύτητα στη νίκη του Σέρβου τζουντόκα.

Στα +78 κιλά των γυναικών, ήρθε το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της Τουρκίας. Εκεί η Κάιρα Σγίτ, νίκησε την Ολλανδέζα, Τέσι Σαβέλκουλς και πήρε την πρώτη θέση.

Στα βαρέα βάρη των αντρών, ο Σβέν Χέινλε από τη Γερμανία, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κόντρα στον Γερασίλ Καζιμπάγιεφ, από το Καζακστάν. Ήταν το δεύτερο χρυσό για τους Γερμανούς, την τρίτη και τελευταία ημέρα του Grand Prix στο Μαρακές.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε εις διπλούν και δη στην ίδια κατηγορία των έως 90 κιλών στους άντρες.

Η πρώτη από τον Ουκρανό Κουεντιά Ναχμπαλί.

Η δεύτερη είχε ιστορικό χρώμα. Ο Ρόμπερτ Φλορεντίνο αντιμετώπισε τον Ντισί απο τη Γαλλία και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για την Δομινικανή Δημοκρατία.

Το τζούντο για άλλη μια φορά απέδειξε ότι είναι καθολικό άθλημα, όπου ο καθένας μαχητής μπορεί να κατακτήσει με σκληρή δουλειά μετάλλιο σε μεγάλους αγώνες.

Ο καλύτερος τρόπος να ολοκληρωθεί το Grand Prix του Μαρακές.