EventsEventsΠοντάκαστ

Euro2024: Στους «8» η Πορτογαλία με ήρωα Κόστα - Αντίπαλός της η Γαλλία που απέκλεισε το Βέλγιο

EURO2024 - Πορτογαλία
Από Πάνος ΚιτσικόπουλοςΓιάννης Καράγιωργας
Δημοσιεύθηκε

Απέναντι στην «Σταχτοπούτα» Σλοβενία η Πορτογαλία χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι κι έναν εκπληκτικό Ντιόγκο Κόστα που απέκτουσε όλες τις εκτελέσεις των Σλοβένων - Με... σπόντα το γκολ που χάρισε τη νίκη των Γάλλων κόντρα στους Βέλγους.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιόγκο Κόστα, η Πορτογαλία επικράτησε στα πέναλτι της Σλοβενίας με 3-0, αφού τα 90 λεπτά του αγώνα και τα 30 της παράτασης έληξαν ισόπαλα χωρίς τέρματα, και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro2024, όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλία που νωρίτερα είχε νικήσει το Βέλγιο με 1-0.

Ο πορτιέρε της Πόρτο κατέβασε τα «ρολά» τόσο στα 120 λεπτά όσο και στην διαδικασία των πέναλτι, όπου απέκρουσε τις τρεις πρώτες εκτελέσεις των Σλοβένων παικτών, και έστειλε την ομάδα του στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Ντιόγκο Κόστα

Όμως όσο κι αν τα πέναλτι είναι μια διαδικασία που αδιαφορεί γενικά για την εικόνα των δύο ομάδων στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, αυτή τη φορά μπορούμε να πούμε πως αποδόθηκε δικαιοσύνη. Η ιβηρική ομάδα ήταν συνολικά καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του ματς, όπου μπήκε με τον αέρα του φαβορί και στο 13ο λεπτό έδειξε τα δόντια της, όταν Ρονάλντο και Φερνάντες δεν κατάφεραν να βρουν τη μπάλα σε επικίδυνη σέντρα του Μπερνάρντο Σίλβα. Στο 34ο λεπτό ο Ρονάλντο δεν σημάδεψε καλά και το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ, ενώ η μόνη αξιόλογη φάση για τους Σλοβένους ήταν το σουτ του Σέσκο δέκα λεπτά μετά που μπλόκαρε ο Κόστα.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την Σλοβενία ωστόσο να ψηλώνει λίγο περισσότερο τις γραμμές της. Το μακρινό σου του Τσέριν στο 59 και το πλασέ του Σέσκο τρία λεπτά αργότερα, ακόμη κι αν αμφότερα κατέληξαν άουτ, ήταν ενδεικτικά του ότι οι Σλοβένοι είχαν αρχίσει να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο. Μέχρι τη λήξη του 90λέπτου, οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο δεν άλλαξαν, με την Πορτογαλία να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Σλοβενία να προσπαθεί με επικίνδυνες αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά. Τελευταία αξιοσημείωτη φάση του 90λέπτου το αριστερό σουτ του Ρονάλντο έπειτα από κλέψιμο και κάθετη του Ζότα, όμως ο Όμπλακ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα.

Κριστιάνο Ρονάλντο

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην παράταση, με τους Ίβηρες να πιέζουν και να κερδίζουν μάλιστα και πέναλτι στο 103ο λεπτό, στο οποίο όμως ο Όμπλακ - με την βοήθεια και του αριστερού του κάθετου δοκαριού - είπε ένα βροντερό «όχι» στον Κριστιάνο Ρονάλντο, κρατώντας την εστία του ανέπαφη.

Η εικόνα του Ρονάλντο στο ημίχρονο της παράτασης να έχει πλαντάξει στο κλάμα συγκλόνισε τους φιλάθλους, όπως συγκλονιστική όμως ήταν και η απόκρουση του Κόστα στο 115ο λεπτό με το πόδι σε τετ α τετ με τον Σέσκο, και τα 120 λεπτά έληξαν ισόπαλα χωρίς τέρματα και το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Γαλλία: Στα προημιτελικά οκτώ χρόνια μετά

EURO2024 - Γαλλία

Απέναντι στην στον δρόμο για τα ημιτελικά θα βρεθεί στις 5 Ιουλίου η Γαλλία, η οποία με ήρωα τον Κολό Μουανί, μοιραίο παίκτη των «τρικολόρ» στον τελικό του Μουντιάλ του 2022, κατάφερε να νικήσει το Βέλγιο με 1-0 και να πάρει το εισιτήριο για τους «8» για πρώτη φορά έπειτα από μια οκταετία.

Οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι από τους Βέλγους, οι οποίοι πήραν ρίσκα μόνο μετά το 70', όμως ήταν το σουτ του Κολό Μουανί που στο 85' κόντραρε στον Βερτόνχεν και κατέληξε στα δίχτυα του Καστέλς και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν.

Η Γαλλία πήρε τα ηνία του αγώνα από πολύ νωρίς, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ψάχνοντας με υπομονή τα «ρήγματα» στη βελγική άμυνα και στο 14’ είχε την πρώτη τελική της με τον Εμπαπέ, όμως η προσπάθειά του βρήκε σε αμυντικό του Βελγίου και πέρασε εκτός εστίας. Στο 24’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε από πολύ πλάγια θέση, ο Μενιάν λίγο έλειψε να αιφνιδιαστεί, αλλά κατάφερε να διώξει την μπάλα με τα πόδια.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ανεβάσουν την πίεσή τους προς το Βέλγιο και στο 34’ «άγγιξαν» το γκολ, όμως η κεφαλιά του Τουράμ μετά τη σέντρα του Κουντέ πέρασε ελάχιστα άουτ απ’ τα δοκάρια του Καστέλς. Το ίδιο συνέβη και στο πολύ καλό σουτ του Τσουαμενί έξω απ’ την περιοχή, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε σουτ από πού καλή θέση το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τη Γαλλία στην επίθεση να χάνει δύο καλές ευκαιρίες στο 48’ με τον Τσουαμενί (απέκρουσε ο Καστέλς στη γωνία του) και στο 50’ με την κεφαλιά του Τουράμ που πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 54’ ο Εμπαπέ με μία απίθανη προσωπική ενέργεια πέρασε τρεις παίκτες και πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ στο 61’ οι Βέλγοι είχαν την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία τους στον αγώνα, όταν ο Καράσκο έφυγε σε πλάγιο τετ-α-τετ με τον Μενιάν, αλλά ο Ερναντέζ τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή με καταπληκτικό τάκλιν διώχνοντας σε κόρνερ.

Οι Βέλγοι άρχισαν να... ξεθαρρεύουν μετά τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και στο 71’, μετά από ωραία συνεργασία και γύρισμα του Μανγκαλά προς τον Λουκάκου, ο τελευταίος σούταρε από πολύ πλάγια θέση, αλλά ο Μενιάν ήταν σε ετοιμότητα διώχνοντας σε κόρνερ.

Κολό Μουανί

Αντίστοιχα καλή τοποθέτηση είχε ο Γάλλος γκολκίπερ και το 83’ στο μακρινό σουτ του Ντε Μπρόινε έπειτα από πάσα του Ντοκού, ενώ στο 85’ ήρθε η στιγμή της λύτρωσης για τους «τρικολόρ» από τα πόδια του Κολό Μουανί. Από πάσα του Καντέ, ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν γύρισε το κορμί του κι εκτέλεσε από πλάγια θέση, με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Βερτόνχεν και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Καστέλς για το 1-0 της Γαλλίας. Σκορ που έμεινε ως το φινάλε με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στα προημιτελικά του EURO.