Τσάμπιονς Λιγκ: Άξια πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα είναι η άξια πρωταθλήτρια Ευρώπης για την σεζόν 2014-2015! Με σκορ 3-1 μετά από ένα αρκετά χορταστικό παιχνίδι, κέρδισε την Γιουβέντους

Η Μπαρτσελόνα είναι η άξια πρωταθλήτρια Ευρώπης για την σεζόν 2014-2015! Με σκορ 3-1 μετά από ένα αρκετά χορταστικό παιχνίδι, κέρδισε την Γιουβέντους στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο Βερολίνο και ανέβηκε για τέταρτη φορά την τελευταία δεκαετία στον θρόνο της Ευρώπης, διαδεχόμενη την «αιώνια αντίπαλο» Ρεάλ.

Οι Καταλανοί άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ με τους Μέσι, Αλμπα, Νεϊμάρ και Ινιέστα να αλλάζουν γρήγορα την μπάλα, αυτή να φτάνει από τον τελευταίο στον Ράκιτιτς κι εκείνος να την στέλνει στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα πριν καν συμπληρωθεί ένα πεντάλεπτο αγώνα.

Η Γιουβέντους κατάφερε να απαντήσει με την συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μοράτα. Μετά από όμορφο τακουνάκι του Μαρκίσιο, η μπάλα έφτασε στον Λιχστάινερ που έβγαλε την σέντρα, ο Τέβες έπιασε το σουτ, ο Τερ Στέγκεν έκανε εντυπωσιακή επέμβαση αλλά η μπάλα πήγε στον Μοράτα που έφερε το ματς στα ίσια.

Μέχρι εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα έδειχνε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, ο Μπουφόν είχε καταφέρει να σώσει ουκ ολίγες φορές την Γιουβέντους από δεύτερη παραβίαση αλλά και οι Ιταλοί είχαν τις ευκαιρίες τους, διατηρώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που παρακολουθούσαν τον τελικό.

Και ενώ μετά την ισοφάριση η Γιουβέντους είχε αρχίσει να πατά πιο σταθερά στο γήπεδο, ήρθε ένα ακόμα εξαιρετικό σόλο του Λιονέλ Μέσι που βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, είδε μεν τον Μπουφόν να τον σταματά για άλλη μια φορά, αλλά και τον Σουάρες να παίρνει το «ριμπάουντ» και από κοντά να διαμορφώνει το 2-1.

Στο τελευταίο 20λεπτο η Μπαρτσελόνα είδε να της ακυρώνεται ένα γκολ του Νεϊμάρ καθώς χρησιμοποίησε το χέρι, είδε όμως και την Γιουβέντους να μην μπορεί παρά την πίεση που άσκησε να φτάσει στην ισοφάριση.

Και ενώ είχαν συμπληρωθεί πάνω από έξι λεπτά καθυστερήσεων και όλοι περίμεναν το σφύριγμα της λήξης, στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα ο Νεϊμάρ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση δέχτηκε την ασίστ από τον Πέδρο και διαμόρφωσε το τελικό 3-1, προκαλώντας παραλήρημα στους παίκτες και τους οπαδούς των Καταλανών.

Με την εμφατική νίκη της στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε την κυριαρχία της στο ευρωπαϊκό (και παγκόσμιο) ποδόσφαιρο την τελευταία δεκαετία, δικαιολογώντας τα ξέφρενα πανηγύρια όλων των συντελεστών της νέας αυτής επιτυχίας.