Άνοιξαν καντίνα με φαλάφελ
Ήρθε στην Ελλάδα από την Συρία, έκανε αίτηση ασύλου αλλά αποφάσισε να μην αφήσει το μέλλον του στην τύχη.
Ο Αχμέντ αν και δεν είχε καμία σχέση με τη μαγειρική όταν ήρθε στη χώρα μας, κατάφερε να μάθει και να ανοίξει μαζί με άλλους πρόσφυγες μια καντίνα που πουλάει φαλάφελ στον προσφυγικό καταυλισμό του Σκαραμαγκά.
Η καντίνα λειτουργεί με επιτυχία. Αυτήν επιλέγουν καθημερινά για το μεσημεριανό τους οι εθελοντές των μη κυβερνητικών οργανώσεων που βρίσκονται στο καταυλισμό αλλά και οι πρόσφυγες που έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν κάτι.
«Οι πρόσφυγες που είχαν την ιδέα να φτιάξουν αυτή την καντίνα, ήθελαν να δώσουν στους ανθρώπους εδώ ένα τρόπο για να κερδίσουν χρήματα», λέει ο Αχμέντ. Στόχος τους είναι να κατακτήσουν ένα είδος ανεξαρτησίας.
Περισσότεροι από 60.000 μετανάστες και πρόσφυγες κυρίως από το Ιράκ, τη Συρία και το Αφγανιστάν ζουν σε προσφυγικούς καταυλισμούς στην Ελλάδα. Πολλοί από αυτούς μένουν εδώ πάνω από ένα χρόνο και όσο περιμένουν απάντηση για την αίτηση ασύλου που έχουν κάνει προσπαθούν να χτίσουν μια ζωή.