Πέμπτη στον πίνακα των μεταλλίων του Βερολίνου η Ελλάδα

Με έξι μετάλλια, τρία χρυσά, δύο αργυρά και ένα χάλκινο ισοβάθμισε με το Βέλγιο

Με ρεκόρ, σπουδαίες εμφανίσεις και στιγμές συγκίνησης αντάμειψαν οι αθλητές το κοινό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου του Βερολίνου. Οι Έλληνες αθλητές φεύγουν ικανοποιημένοι από τη γερμανική πρωτεύουσα έχοντας στις αποσκευές έξι μετάλλια στον στίβο. Χρυσό κατέκτησαν οι Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, Κατερίνα Στεφανίδη στο επί κοντώ και Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν η Κυριακοπούλου στο επί κοντώ και η Μαρία Μπελιμπασάκη στα 400 μέτρα.

Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν με τον τελικό 4Χ100 σκυταλοδρομίας των ανδρών όπου οι Βρετανοί επισφράγισαν την κυριαρχία τους.

Τα «χνάρια» των γυναικών ακολούθησαν οι Βρετανοί στον τελικό 4Χ100 σκυταλοδρομίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου

Οι Τσιτσίντζου Ούτζα, Ζαρνέλ Χιουζ, Ανταμ Τζέμιλι και Χάρι Εικινς τερμάτισαν με άνεση στην πρώτη θέση με χρόνο 37.80, δείχνοντας πως το μέλλον των σπριντ είναι η χώρα τους.

Δεύτεροι ήταν οι Τούρκοι, που «έκλεψαν» την τελευταία στιγμή τη δεύτερη θέση με τον Ρόμαν Γκουλίεφ, από την Ολλανδία, τερματίζοντας σε 37.98, που αποτελεί και εθνικό ρεκόρ. Έτσι, οι Ολλανδοί έκαναν εθνικό ρεκόρ ως «χάλκινοι» με χρόνο 38.03

Το έκτο ελληνικό μετάλλιο κατέκτησε ο τριπλουνίστας Δημήτρης Τσιάμης. Με άλμα στα 16.78 μέτρα ο 36χρονος αθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν, πίσω από τον Πορτογάλο Νέλσον Εβόρα με άλμα στα 17.10 μέτρα και τον Αλέξις Κοπέλλο από το Αζερμπαϊτζάν με άλμα στα 16.93 μέτρα.

Οι αγώνες του Βερολίνου έκλεισαν με ένα εκπληκτικό ρεκόρ από τον 18χρονο Σουηδό Άρμαντ Ντουπλάντις στο επί κοντώ. Το νέο μεγάλο αστέρι του αγωνίσματος έκανε τρία ρεκόρ εφήβων και κατέκτησε το χρυσό με άλμα στα 6 μέτρα και 5 εκατοστά. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Τιμούρ Μοργκούνοφ και χάλκινο ο Γάλλος Ρενό Λαβινελί. Ο Κώστας Φιλιππίδης έμεινε στην 6η θέση με

Οι Έλληνες αθλητές έλαμψαν στο ευρωπαϊκό πρωτάθληματα Στίβου στο Βερολίνο ενώ στη γυμναστική στη Γλασκώβη επιβεβαιώθηκε η υπεροχή του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους. Με έξι μετάλλια, έξι χρυσά, δύο αργυρά και ένα χάλκινο η Ελλάδα ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με το Βέλγιο.