Κόρνερ Μουντιάλ: «Πορτοκαλί» περίπατος με Ισπανία

Η δεύτερη ημέρα του Μουντιάλ της Βραζιλίας ολοκληρώθηκε με τον αγώνα μεταξύ Χιλής και Αυστραλίας. Όμως όλα τα φώτα έπεσαν στην Αρίνα Φόντε Νόβα του Σαλβαδόρ και το ματς ανάμεσα στην Ισπανία και την Ολλανδία.

Οι «οράνιε» διέσυραν με 5-1 την Ισπανία και πήραν ρεβάνς για την ήττα στον τελικό του Μουντιάλ του 2010. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 27’ με πέναλτι του Τσάμπι Αλόνσο. Στο 44ο λεπτό ο Φαν Πέρσι ισοφάρισε και στο 53’ ο Ρόμπεν έβαλε μπροστά την ομάδα του Λούις Φαν Χάαλ. Στο 64ο λεπτό ο Ντε Βρέι έγραψε το 3-1, στο 72ο ο Φαν Πέρσι έδωσε διαστάσεις θριάμβου, κάνοντας το 4-1, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ρόμπεν στο 80ό λεπτό.

Στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου, η Χιλή επικράτησε με 3-1 της Αυστραλίας. Τα δύο γρήγορα γκολ των λατινοαμερικάνων ήταν αυτά που ουσιαστικά τους χάρισαν τη νίκη, αφού στη συνέχεια οι Αυστραλοί μείωσαν και απείλησαν πολλές φορές για την ισοφάριση. Για τη Χιλή το σκορ άνοιξε στο 12’ ο Αλέξις Σάντσεζ και δύο λεπτά μετά ο Βαλντίβια διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Στο 35 ο Τιμ Κέιχιλ μείωσε σε 2-1, όμως στις καθυστερήσεις ο Μποσεζούρ έγραψε το 3-1, σφραγίζοντας τη νίκη των Χιλιανών.

Στο πρώτο ματς της ημέρας, το Μεξικό επικράτησε με 1-0 του Καμερούν, αν και δικαιούται να παραπονιέται για τα δύο γκολ του Ντος Σάντος που κακώς δεν μέτρησαν. Το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Μιγκέλ Ερέρα, η οποία ισοβαθμεί στην κορυφή του Α’ Ομίλου με τη Βραζιλία, πέτυχε στο 61ο λεπτό ο Ορίμπε Περάλτα.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου

Πολύ ενδιαφέροντα ματς στο πρόγραμμα του Σαββάτου. Η Εθνική Ελλάδας ξεκινά την τρίτη παρουσία της σε Μουντιάλ, όμως ένα από τα πιο πολυαναμενόμενα ντέρμπι είναι αυτό μεταξύ Αγγλίας και Ιταλίας που διεξάγεται στο Μανάους.

Οι κλιματικές συνθήκες θα είναι αντίξοες, ενώ ανησυχία εμπνέει και η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, την οποία, ακόμη και οι υπεύθυνοι, χαρακτηρίζουν «κακή».

Η Ιταλία ξεκινά την πορεία της για μια πέμπτη κατάκτηση του Μουντιάλ. Ενάντια στα «Λιοντάρια» μέσα στη ζούγκλα του Αμαζονίου στη βορειοδυτική Βραζιλία, όπου κυριαρχούν η ζέστη και η υγρασία.

Ο Τσέζαρε Πραντέλι θα στερηθεί των υπηρεσιών του αριστερού μπακ Ματία ντε Σίλιο, ο οποίος αποχώρησε από την προπόνηση με πρόβλημα στους προσαγωγούς.

Κατά τα άλλα, η ομάδα των Ιταλών είναι πλήρης και ο Πραντέλι έχει στη διάθεσή του τον Μάρκο Βεράτι που ανάρρωσε πλήρως από τη γρίπη που τον ταλαιπωρούσε.

Το ματς του Μανάους θα είναι ένας γαλαξίας αστεριών, καθώς ο Αντρέα Πίρλο και ο Μάριο Μπαλοτέλι θα κοντραριστούν με τον Γουέιν Ρούνεϊ και τον Στίβεν Τζέραρντ.

Ο Βρετανός ομοσπονδιακός τεχνικός Ρόι Χότζσον αναμένεται να εμπιστευθεί νεότερους παίκτες, με τους Στέρλινγκ και Στάριτζ να ξεκινούν, ενώ ενδεκάδα θα δει πιθανότατα και ο 20χρονος Ρος Μπάρκλεϊ.

Η Ιταλία επικράτησε της Αγγλίας στα πέναλτι στο προηγούμενο Euro κι έτσι οι Άγγλοι έχουν το επιπλέον κίνητρο της εκδίκησης.

Η πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου ολοκληρώνεται επίσης το Σάββατο με το ματς μεταξύ Ουρουγουάης και Κόστα Ρίκα.

Η αυλαία για την ελληνική ομάδα ανοίγει με την αναμέτρηση της γαλανόλευκης με την Κολομβία στο Μπέλο Οριζόντε για τον τρίτο όμιλο.

Ο Φερνάντο Σάντος έχει μια έμπειρη ομάδα, με στόχο πλέον την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Η Εθνική Ελλάδας μετρά στις προηγούμενες δύο παρουσίες της σε Μουντιάλ μία νίκη σε έξι παιχνίδια.

Η Κολομβία θεωρείται φαβορί, όμως η απουσία του Ρανταμέλ Φαλκάο πληγώνει την επιθετική της γραμμή. Ο επιθετικός της Μονακό τέθηκε εκτός δράσης από τον Ιανουάριο, όταν τραυματίστηκε στο γόνατο.

Αντικαταστάτη του Φαλκάο ο Χοσέ Πέκερμαν έχρισε τον Τεόφιλο Γκουτιέρεζ. Ο Γκουτιέρεζ αναμένεται να έχει δύσκολο έργο απέναντι σε μια άμυνα που δύσκολα δέχεται γκολ. Για βοήθειες σπεύδουν, πάντως, οι Τζάκσον Μαρτίνεζ και Χουάν Γκιγιέρμο Κουδράδο.

Η Ακτή Ελεφαντοστού και η Ιαπωνία κοντράρονται επίσης το Σάββατο στο Ρεσίφε, επιδιώκοντας να ξεκινήσουν με το δεξί την πορεία τους στον τρίτο όμιλο.

Τα προγνωστικά μας – #TheCornerScores

Μπορεί μέχρι στιγμής να μην έχουμε πέσει μέσα στις προβλέψεις μας, όμως οι τάσεις είναι σαφώς ευνοϊκές. Συμφωνείστε ή διαφωνείστε μαζί μας μέσω των social media στο hashtag #TheCornerScores.

Ούτε και ο Άγγλος συνάδελφος δεν πιστεύει πως η Αγγλία θα ξεκινήσει νικηφόρα το Μουντιάλ της και συμφωνεί στο 1-1 με την Ιταλία.

Η Ουρουγουάη αναμένεται αντίθετα να έχει ένα εύκολο ξεκίνημα απέναντι στη σαφώς υποδεέστερη Κόστα Ρίκα. Το 3-0 είναι μάλλον μετριοπαθής πρόβλεψη.

Στο ματς της Ελλάδα υπάρχει έντονη διαφωνία. Η πλειοψηφία μιλά για ήττα από την Κολομβία, όμως εμείς ποντάρουμε στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Όσον αφορά στο άλλο ματς του ομίλου μας, η παρέα του Ντιντιέ Ντρογκμπά εύκολα ή δύσκολα θα επικρατήσει των Ιαπώνων.