Τένις: Ήττα - σοκ για τον Ίσνερ στην Βραζιλία

Οι εκπλήξεις ξεκίνησαν από τον πρώτο γύρο του όπεν τένις στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο Τζον Ίσνερ, νούμερο 4 στο ταμπλό του τουρνουά, γνώρισε ήττα – σοκ

Οι εκπλήξεις ξεκίνησαν από τον πρώτο γύρο του όπεν τένις στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Ο Τζον Ίσνερ, νούμερο 4 στο ταμπλό του τουρνουά, γνώρισε ήττα – σοκ από τον Γκουίντο Πέγια.

Ο Αμερικανός δεν εκμεταλλεύτηκε τρία match point και επέτρεψε στον Αργεντινό να φτάσει στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του.

Ο Πέγια επικράτησε με 2-1 σετ (7-6, 5-7 και 7-6), μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς.

Ο νεαρός Αργεντινός δεν κατάφερε να κάνει μπρέικ στο σερβίς του Ίσνερ, αλλά έδειξε μεγάλη μαχητικότητα καθώς έσωσε αντίστοιχα 10 από τα 11 break poin που είχε ο Αμερικανός.

Από την πλευρά του και ο Πέγια έχασε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη πριν το τάι μπρέικ του τρίτου σετ.

Έχασε δυο match point, μια φορά στο 5-4 του δεύτερου σετ και άλλη μια στο τρίτο σετ και πάλι στο 5-4.

Στο τάι μπρέικ, ο Ίσνερ απώλεσε τρεις ευκαιρίες για τη νίκη, με τον Πέγια να κατακτά τελικά το καθοριστικό γκέιμ με 10-8.