Τρέχοντας από την Σεντ Ετιέν στη Λυών μέσα σε 12 ώρες

Η συμμετοχή του euronews στον ιστορικό υπερμαραθώνιο

17.300 άτομα δήλωσαν συμμετοχή στον φετινό αγώνα δρόμου από την Σεντ Ετιεν στη Λυών, μια διοργάνωση που πραγματοποιείται κάθε χρόνο ανελλιπώς από το 1951.

Πρόκειται για έναν υπερμαραθώνιο, που δοκιμάζει τις αντοχές όσων λαμβάνουν μέρος. Ένας απο αυτούς ήταν και ένας δικός μας άνθρωπος, ο δημοριογράφος του euronews Ροντρίγκο Μπαρμπόζα, που κατέγραψε στιγμή προς στιγμή τον αγώνα από μέσα και τον παρουσιάζει στις οθόνες σας.

Ο Ροντρίγκο Μπαρμπόσα ήταν ενας από τους 13.950 δρομείς που κατάφεραν να φτάσουν στον τερματισμό. Χρειάστηκε 12 ώρες γοα να διανύσει την απόσταση των 81 χλιομέτρων και κατέλαβε την άκρως τιμητική 756η θέση στη γενική κατάταξη.