Τζούντο: Χρυσό για την Τελτσίδου στην Αττάλεια

Δεύτερη ημέρα του Grand Prix τζούντο στην Αττάλεια της Τουρκίας

Είκοσι νεαροί πρόσφυγες από τη Συρία, προσκλήθηκαν να παρακολουθήσουν το Grand Prix τζούντο στην Αττάλεια της Τουρκίας, στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Αθλητισμού για την Ανάπτυξη και την Ειρήνη,

Είδαν παγκόσμιους πρωταθλητές και έγιναν μάρτυρες σπουδαίων αγώνων.

Αθλητής της ημέρας ο Αν Τσανγκρίμ από τη Νότια Κορέα, στα έως 73 κιλά των αντρών. Στον τελικό νίκησε τον Ρουστάμ Ορουγιόφ από το Αζερμπαϊτζάν.

Στην κατηγορία αυτή, το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Έλληνας, Γιώργος Αζοΐδης.

Τα μετάλλια στους νικητές απένειμε, ο Πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο, Μάριους Βίζερ.

«Δεν αισθάνομαι πίεση, γιατί θέλω να γίνω Ολυμπιονίκης, οπότε θέλω το χρυσό. Είμαι διεκδικητής», είπε ο τζουντόκα από τη Νότια Κορέα.

Η Μαλίν Ντελ Τόρο από την Κούβα, στην κατηγορία των έως 63 κιλών των γυναικών, πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό επικράτησε της Κινέζας, Τζιν Τανγκ.

Ο έπαρχος της Αττάλειας, Μουνίρ Καράλογλου της παρέδωσε το χρυσό μετάλλιο.

Στα έως 81 κιλά νικητής ήταν ο νεαρός Γεωργιανός, Λούκα Μαϊσουράτζε. Στον τελικό μετά από μια επική μονομαχία, νίκησε τον Ιταλό, Κρίστιαν Παρλάτι και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για το τζούντο της Γεωργίας.

Μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό τζούντο, με το χρυσό της Ελισάβετ Τελτσίδου, στα έως 70 κιλά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, πέτυχε στον τελικό ένα εντυπωσιακό Ιπόν επί της Βραζιλιάνας, Μαρία Πορτέλα, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Ήταν το πρώτο για την ίδια στο World tour της παγκόσμιας ομοσπονδίας και το πρώτο για την Ελλάδα, εδώ και πέντε χρόνια στην ίδια διοργάνωση.

«Η τακτική μου εναντίον της Μαρίας Πορτέλα έπρεπε να είναι δυνατή, γιατί είναι πολύ ισχυρή αθλήτρια. Προσπάθησα να είμαι δυνατή και να μην κάνω λάθη, επειδή είναι πολύ έμπειρη αθλήτρια» είπε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια.

Η κίνηση της ημέρας ήταν έργο του Ρουστάμ Ορουγιόφ, που πήρε το ασημένιο στα έως 73 κιλά. Στο ημιτελικό σημείωσε ένα φανταστικό Ιπόν επί του Ρώσου, Λέτσι Εντιέφ.

Τις δυο πρώτες ημέρες του τουρνουά της Αττάλειας, 9 χώρες μοιράζονται τα χρυσά μετάλλια, στις 9 κατηγορίες που έχουν παιχτεί.