Τζούντο: Στην κορεατική χερσόνησο τα χρυσά

Πρώτη ημέρα του Grand Prix 2019 στο Χόχοτ της Κίνα

Μεγάλες μάχες στο τατάμι την πρώτη ημέρα του Grand Prix 2019 στο Χόχοτ της Κίνας. Η Γιαπωνέζα Άμπε Ούτα ήταν η αθλήτρια της αγωνιστικής κατακτώντας την κορυφή του βάθρου στην κατηγορία των έως 52 κιλών των γυναικών.

Η υπεροχή της φάνηκε από τους προκριματικούς αγώνες. Στον ημιτελικό νίκησε την Γκεφέν Πρίμο από το Ισραήλ φτάνοντας άνετα στον τελικό.

Όπου κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Έβελιν Τσοπ από την Ελβετία. Η Γιαπωνέζα τζουντόκα ήταν ασυναγώνιστη και με μια κίνηση Ούτσι – μάτα πέτυχε Ιπ’ον επί της Ελβετίδας αντιπάλου της.

Όταν τραυματίστηκα, είχα μόνο ένα μήνα για να προετοιμαστώ για το τουρνουά. Είμαι πολύ ικανοποιημένη με αυτό που κατάφερα σήμερα. Τα έδωσα πραγματικά όλα, αν και υπάρχουν σίγουρα σημεία που μπορώ να βελτιώσω. Έτσι, στο Παγκόσμιο Πρωτάθληματο καλοκαίρι ελπίζω να είμαι στα καλύτερά μου.

Αθλητής της ημέρας ήταν ο Νοτιοκορεάτης Κιμ Ουόν Τζιν, στην κατηγορία έως 60 κιλά των αντρών. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής έδειξε σε εξαιρετική φόρμα από την έναρξη των αγώνων της κατηγορίας του. Στον ημιτελικό πέταξε εκτός τον Γάλλο Λουκ Μχετζέ με μια εμφατική κίνηση.

Στον τελικό αντιμετώπισε τον Γιάνγκ Γιουνγκ Βέι από την Ταϊβάν τον οποίο κέρδισε με ένα εντυπωσιακό Ούτσι-μάτα.

Πρέπει να είμαι έτοιμος για οποιαδήποτε κατάσταση, επειδή οι αγώνες δεν πάνε πάντα σύμφωνα με το σχέδιο. Προπονούμε για να αντιμετωπίσω κάθε κατάσταση

Στα έως 48 κιλά των γυναικών το χρυσό μετάλλιο πήγε στη Βορειοκορεάτισα Γιον Γιου Σουν. Στον τελικό νίκησε την Κινέζα Γιάο Σιονγκ με βαζάρι και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στον τελικό των έως 66 κιλών των αντρών ο Νοτιοκορεάτης Κιμ Λιμ Ουάν επικράτησε του Ρώσου Αράμ Γκριγκοριάν που ήταν το δεύτερο χρυσό για το τζούντο της Νότιας Κορέας την πρώτη ημέρα του Grand Prix.

Δυο χρυσά για τους Νοτιοκορεάτες στους άντρες δυο χρυσά για τους Βορειοκορεάτες στις γυναίκες. Στα έως 57 κιλά η η Κιμ Γιν επικράτησε καθαρά της Ρωσίδας Ντάρια Μαζετσκάγια.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Ισραηλινή Γκεφέν Πρίμο στον αγώνα της για το χάλκινο μετάλλιο στα έως 52 κιλά.