NBA: Οι Χοκς «έσπασαν» την έδρα των Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Κλίντ Καπέλα στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών της Ανατολής Μπακς - Χοκς Πνευματικά Δικαιώματα Morry Gash/Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Morry Gash/Associated Press
Από euronews

Προβάδισμα 1-0 για την Ατλάντα στον πρώτο ματς της σειράς των τελικών της Ανατολής με εκπληκτική εμφάνιση από τον Τρέι Γιάνγκ - Φοβερός Αντετοκούνμπο με 34 πόντους άγγιξε το τριπλ νταμπλ

Παρά την συγκλονιστική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος άγγιξε το τριπλ νταμπλ, οι Μπακς ήττήθηκαν από τους Ατλάντα Χοκς στο Μιλγουόκι με 116-113 και έχασαν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου ματς της σειράς ο Τρέι Γιανγκ, που σταμάτησε στους 48 πόντους (13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/12 βολές) και μοίρασε 11 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Ο 22χρονος σταρ των Χοκς κατάφερε να «σβήσει» την μεγάλη εμφάνιση του Greek Freak, ο οποίος σε 41 λεπτά πέτυχε 34 πόντους (14/23 δίποντα, 6/8 βολές), «κατέβασε» 12 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ και μέτρησε ακόμα δύο κλεψίματα, δύο τάπες και τρία λάθη

Ο Αντετοκούνμπο είχε στο πλευρό του τον Τζρου Χόλιντεϊ (33 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ) αλλά «απουσιάζε» ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος είχε 0/9 σουτ από την περιφέρεια και αστόχησε στο κρίσιμο τελευταίο τρίποντο που θα έστελνε το ματς την παράταση.

Το ματς ήταν κλειστό στο ξεκίνημα. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες (3/21 τρίποντα) αλλά οι Μπακς διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 28-25.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στο +9, αλλά ο Γιανγκ (με 25 πόντους συνολικά στο πρώτο μέρος) έκλεισε την ψαλίδα στο 59-54 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Χοκς πέρασαν μπροστά και έχτισαν προβάδισμα οχτώ πόντων ωστόσο Χόλιντεϊ και Αντετοκούνμπο μάζεψαν τη διαφορά στους τρεις (85-88) στο τέλος της τρίτης περιόδου και το ματς έμεινε ανοιχτό.

Στην τελική ευθεία, οι Μπακς με πρωταγωνιστή τον Greek Freak προηγήθηκαν με 105-98 ωστόσο ένα γκολ-φάουλ του Γιανγκ στα 3:26 κράτησε τους Χοκς στο ματς.

O Κόλινς με τρίποντο στα 55" έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (111-110) και ο Γιανγκ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών για το 111-114 στα 17".

Ο Αντετοκούνμπο με 2/2 βολές στα 5" για το φινάλε κράτησε «ζωντανό» το Μιλγουόκι, όμως ο Γιανγκ ήταν και πάλι αλάνθαστος από τη γραμμή (116-113) και έγραψε το τελικό σκορ.

Ο Μίντλετον ανέλαβε την τελευταία επίθεση αλλά αστόχησε στο τρίποντο και το παιχνίδι δεν έφτασε ποτέ στην παράταση.

Το επόμενο ματς θα διεξαχθή τα ξημερώματα του Σαββάτου (26/6, 03:30) και πάλι στο Μιλγουόκι.