Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ Ολυμπιακός και Άρης Λεμεσού - Στο Κόνφερενς ο ΠΑΟΚ

Γιουρόπα Λιγκ
Γιουρόπα Λιγκ Πνευματικά Δικαιώματα Zsolt Czegledi/MTI - Media Service Support and Asset Management Fund
Από George Dimitropouloseuronews

Οι Πειραιώτες νίκησαν εκ νέου την Τσουκαρίσκι - «Έβρεξε γκολ» στην Κύπρο - Άνετο βράδυ για τον «Δικέφαλο» στην Τούμπα

Ένα εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στην Σερβία καθώς νίκησε με 0-3 την Τσουκαρίσκι στον επαναληπτικό αγώνα των πλέι οφς του Γιουρόπα Λιγκ.

Σε συνδυασμό με το 3-1 του πρώτου ματς οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν άνετα στους ομίλους του θεσμού και πλέον περιμένουν την σημερινή κλήρωση για να μάθουν τους αντιπάλους τους.

Το σκορ άνοιξε στο 34ο ο Μασούρας. Στο 45ο λεπτό Πεπ Μπιέλ έκανε το 2-0 ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με γκολ του Ρέτσου στο 52ο λεπτό.

Προκριματικά Γιουρόπα Λιγκ: «Έβρεξε γκολ» στην Κύπρο

Ο πρωταθλητής Κύπρου, Άρης Λεμεσού, ανέτρεψε το εις βάρος του 2-1 καθώς σκόραρε εντός έδρας έξι γκολ κόντρα στην Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ο αγώνας έληξε 6-2 και με συνολικό σκορ στο 7-4 προκρίθηκε πανηγυρικά στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Γιανίκ Γκομίς ήταν σε μεγάλη φόρμα αφού πέτυχε τρία γκολ ('21, '45+7  και '51).

Ο Γιούλιους Σζόκε σκόραρε στο 24ο λεπτό, ο Μαγιαμπέλα στο 66ο λεπτό και ο Μπράουν στο 72ο λεπτό.

Η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ θα πραγματοποιηθεί στις 21 Σεπτεμβρίου.

Στους ομίλους του Κόνφερενς ο ΠΑΟΚ

Μετά την σπουδαία νίκη με 1-2 στην Σκωτία, ο ΠΑΟΚ «διέλυσε» με 4-0 στην Τούμπα την Χαρτς και κλείδωσε την πρόκριση στους ομίλους Κόνφερενς Λιγκ.

Με δύο γκολ του Τάισον στο 16ο και το 71ο λεπτό και των Μπάρντον Τόμας και Ιωάννη Κωνσταντέλια στο 23ο και 58ο λεπτό αντίστοιχα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε τους σκωτσέζους και άνοιξε τα φτερά του για ακόμη ένα ευρωπαϊκό ταξίδι.