Μεγάλη νίκη για την Κύπρο με ανατροπή επί της Σλοβενίας

Από Euronews with ΚΥΠΕ

Το χρυσό γκολ ήρθε με αυτογκόλ του Στογιάνοβιτς στο 89'

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Εθνική Κύπρου στο Nations League επικρατώντας με 2-1 της Σλοβενίας.

Το χρυσό γκολ ήρθε με αυτογκόλ του Στογιάνοβιτς στο 89' μετά από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου Κυριάκου. Νωρίτερα, στο 68' ο Πιέρος Σωτηρίου είχε ισοφαρίσει με δυνατό πλασέ μετά από έξοχο συνδυασμό, το γκολ του Μπέριτς στο 54' για τους Σλοβένους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κύπρος είχε την υπεροχή, δημιούργησε όμως μόνο μια κλασσική ευκαιρία με τον Κάστανο στα πρώτα λεπτά, αδυνατώντας να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα των Σλοβένων, οι οποίοι επιθετικά δεν έδειξαν κάτι αξιόλογο.

Στο β' ημίχρονο, οι Σλοβένοι μπήκαν πιο δυνατά, σημείωσαν το γκολ και έδειχναν κυρίαρχοι, όμως το γκολ του Σωτηρίου αλλά και η είσοδος του Μαρκάσα που ήταν εξαιρετικός, άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα.

Πριν το δεύτερο γκολ της Κύπρου, οι Σλοβένοι πέτυχαν κανονικό γκολ που κακώς ακυρώθηκε ως οφσαιντ.