Champions League: Ήττα 3-0 της ΑΕΚ στην Ολλανδία από τον Άγιαξ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Γιώργος Αϊβαλιώτης

«Διπλό» της Λυών στην Σίτι. Εύκολη Επικράτηση 3-0 της Ρεάλ επί της Ρόμα

Αφεντικό στον έκτο όμιλο έγινε η Λυών μετά το πέρασμά της από το Μάντσεστερ και την νίκη επί τις Σίτι.

Οι φιλοξενούμενοι της γαλλικής ομάδας πήραν το προβάδισμα με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο αιφνιδιάζοντας τους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 67ο λεπτό με τέρμα του Μπερνάντο Σίλβα.

Στο Μπερναμπέου η Ρεάλ ήταν σαφώς ανώτερη της Ρόμα και δεν της άφησε περιθώρια αμφισβήτησης.

Οι Μαδριλένοι κέρδισαν 3-0 με σκόρερ τους Ίσκο, Μπέιλ και Μαριάνο Ντίαζ και τέθηκαν στην κορυφή του ομίλου από την πρώτη κιόλας αγωνιστική.

Η ΑΕΚ στον ούτως ή άλλως δύσκολο 5ο όμιλο δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική έως το τέλος έναντι του Άγιαξ στην Ολλανδία.

Αν και το ημίχρονο έληξε 0-0 ο Αίαντας από την έναρξη της επανάληψης έδειξε τα δόντια του και πέτυχε το πρώτο γκολ στο 46.

Η «Ένωση» δέχθηκε άλλα δύο τέρματα στο 77ο και στο 90ο λεπτό για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μπάγερν κέρδισε με 2-0 την Μπενφίκα στην Λισαβόνα και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Άγιαξ