Αποτελούν μια εξαμηνιαία ηλεκτρονική έκδοση, με ελεύθερη πρόσβαση για το κοινό, που βγαίνει κάθε Ιούνιο και Δεκέμβριο
Τα «Τετράδια Πολιτισμού» ήταν μια από τις σημαντικότερες εκδόσεις στο χώρο του πολιτισμού τη δεκαετία του 2000.
Μετά από περίπου 15 χρόνια αδράνειας, τον Ιούνιο του 2023 τα «Τετράδια» ξεκίνησαν ξανά το ταξίδι τους στο χώρο της επιστήμης και της γνώσης, σε ψηφιακή πλέον μορφή.
Αποτελούν μια εξάμηνιαία ηλεκτρονική έκδοση, με ελεύθερη πρόσβαση για το κοινό που βγαίνει κάθε Ιούνιο και Δεκέμβριο.
Στόχος των «Τετραδίων» είναι να αποτελέσουν ένα βήμα έκφρασης, ανάπτυξης ιδεών και κατάθεσης εμπειρίας - προσωπικών βιωμάτων, χωρίς αποκλεισμούς και αγκυλώσεις.
Με αφορμή τη συμπλήρωση ενός έτους από την επανακυκλοφορία τους, οι εκδόσεις «Σιδέρη» οργάνωσαν μια παρουσίαση-γιορτή στο μουσείο Άλεξ Μυλωνά.
«Ένας χρόνος συμπληρώθηκε από την επανακυκλοφορία των "Τετραδίων", μιας εξαμηνιαίας δωρεάν ψηφιακής έκδοσης. Είναι σημαντικό και το ψηφιακό κομμάτι, γιατί έχεις πρόσβαση παντού, είναι σημαντικό και το δωρεάν για να μπορούν όλοι να προσεγγίσουν την επιστήμη», υπογραμμίζει ο διευθυντής της έκδοσης, Κώστας Λασκαράτος.
Και προσθέτει με έμφαση: «Είναι σημαντικό όμως ότι τα "Τετράδια" στη νέα εποχή δεν απευθύνονται σε μία ελίτ, μόνο σε μια ακαδημαϊκή επιστημονική ελίτ που θέλει να απομονώνεται ή να ξεχωρίζει, διαβάζοντας μόνη της κάτι συγκεκριμένο, κάτι γραμμένο για λίγους. Απευθυνόμαστε στον πολύ κόσμο με κείμενα, προτάσεις, συνεντεύξεις, ανάλεκτα. Υπάρχουν επιστημονικά άρθρα, σαφώς, υπάρχουν όμως και συνεντεύξεις, υπάρχουν και κείμενα τα οποία κάνουν πιο απλή και πιο εύκολα κατανοητή την επιστήμη και τον πολιτισμό».
Το Υπουργείο Πολιτισμού στηρίζει την έκδοση, που έχει ως στόχο τη δημόσια κατάθεση προβληματισμού, ιδεών και απόψεων από ανθρώπους που ασχολούνται με τις επιστήμες, τα γράμματα και τις τέχνες.
«Η επανέκδοση των "Τετραδίων Πολιτισμού" που σήμερα γιορτάζουμε το ένα έτος, είναι μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία και θέλω να συγχαρώ τόσο τον Κωνσταντίνο Λασκαράτο όσο και τις Εκδόσεις "Σιδέρη"», σημειώνει από την πλευρά του ο υφυπουργός Πολιτισμού, Χρίστος Δήμας.
Όπως σημειώνει: «Η διαβούλευση, η έκθεση των ιδεών, το να εκφράζονται οι απόψεις ανθρώπων που έχουν γνώση και εμπειρία στον πολιτισμό, είναι ένα κομμάτι της δημόσιας διαβούλευσης. Πολύ απαραίτητο όχι μόνο στον πολιτισμό, φυσικά και στον πολιτισμό, εγώ θα έλεγα ευρύτερα στην πολιτική ζωή του τόπου μας».
«Είναι μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία γιατί είναι ένας ανοιχτός διάλογος που προάγει την τέχνη, τον πολιτισμό που είναι βασικό συστατικό στοιχείο της πόλης», υπογραμμίζει ο δήμαρχος Αθηναίων, Χάρης Δούκας, τονίζοντας ότι «ως δήμος προσπαθούμε επίσης να προωθήσουμε σχετικές δράσεις. Έχουμε το Athens City Festival όλη αυτή την περίοδο με 250 δράσεις και εκδηλώσεις σε πάρα πολλά σημεία της πόλης, έχουμε το Piano Festival όπου υπάρχει ένα πιάνο σε απίστευτα σημεία, από πλατείες και δρόμους μέχρι σε περιοχές κοντά στην Ακρόπολη και βεβαίως εγκαινιάζουμε και την εβδομάδα συνολικά των μουσείων που κορυφώνεται με τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων το Σάββατο. Γιατί συνολικά τα μουσεία, η τέχνη και ο πολιτισμός είναι στην καρδιά των δικών μας δραστηριοτήτων».