Η έκθεση στην Tate Britain παρουσιάζει πρωτοπόρες γυναίκες καλλιτέχνιδες όπως η Angelica Kauffman, η Artemisia Gentileschi και η Mary Beale.
Ιστορικά, οι Βρετανίδες καλλιτέχνιδες έχουν συχνά αγνοηθεί από τους ιστορικούς, οι οποίοι τείνουν να δίνουν προτεραιότητα στο έργο των ανδρών. Ωστόσο, μια νέα έκθεση στην Tate Britain του Λονδίνου ρίχνει φως στις γυναίκες καλλιτέχνες που έκαναν καριέρα σε έναν ανδροκρατούμενο κόσμο.
Με 110 καλλιτέχνιδες και 238 έργα, η έκθεση με τίτλο "Now You See Us" έχει ως στόχο να αναδείξει τα επιτεύγματα των γυναικών που αψήφησαν τους κοινωνικούς κανόνες και τα στερεότυπα για να ακολουθήσουν καριέρα στην τέχνη. Εκτείνεται από τη Βρετανία των Τυδώρ έως τις αρχές του 20ού αιώνα.
"Η έκθεση αυτή καταγράφει τον δρόμο των γυναικών καλλιτεχνών πάνω από 400 χρόνια, που έδρασαν ως επαγγελματίες σε μια κοινωνία που δεν το περίμενε αυτό από αυτές. Τους έλεγαν συνεχώς ότι δεν μπορούσαν και δεν έπρεπε. Και νομίζω ότι σε κάθε δωμάτιο αυτής της έκθεσης υπάρχουν γυναίκες που αποδεικνύουν το ακριβώς αντίθετο", εξηγεί η επιμελήτρια Tabitha Barber.
Και προσθέτει: "Τόλμησαν και ήταν αποφασισμένες, και ήταν λαμπρές σε αυτό και σφυρηλάτησαν επιτυχημένες καριέρες".
Τι εκτίθεται;
Η έκθεση ξεκινά με την τρομερή παρουσία του έργου της Artemisia Gentileschi "Η αυτοπροσωπογραφία ως αλληγορία της ζωγραφικής", αναδεικνύοντας τη σημαντική συμβολή της στη βρετανική τέχνη κατά τη διάρκεια της θητείας της στην αυλή του Καρόλου Α' και της Εριέττας Μαρίας.
Η διαδρομή της Gentileschi αντικατοπτρίζει τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες καλλιτέχνες στη Βρετανία, όπως φαίνεται από τον λανθασμένο προσδιορισμό και τον υποβιβασμό των έργων της, όπως το "Susanna and the Elders", το οποίο αναγνωρίστηκε μόλις πρόσφατα ως δικό της το 2023.
Άλλες αξιοσημείωτες καλλιτέχνιδες που παρουσιάζονται στην έκθεση είναι οι φλαμανδές ζωγράφοι μινιατούρων Susanna Horenbout και Levina Teerlinc, τα έργα των οποίων έχουν επαινεθεί διεθνώς, αλλά παραμένει δύσκολο να αποδοθούν οριστικά.
Βοτανικές νεκρές φύσεις από καλλιτέχνες όπως η Clara Maria Pope και η Mary Delany αναδεικνύουν την επιστημονική πτυχή της γυναικείας τέχνης, ενώ τα πορτρέτα της Mary Beale αποτυπώνουν τις προσωπικές στιγμές των γυναικών της Αποκατάστασης.
Ένα από τα πιο αξιοσημείωτα έργα που εκτίθενται είναι το έργο της Angelica Kauffman που παραγγέλθηκε για την αίθουσα του Συμβουλίου της Βασιλικής Ακαδημίας, έναν χώρο απαγορευμένο για τις γυναίκες.
"Όταν φτάνουμε στον 20ό αιώνα, νομίζω ότι εκεί αρχίζει το πρόβλημα. Είναι σχεδόν σαν την ίδια στιγμή που η ίδια η ιστορία της τέχνης γίνεται ένας ακαδημαϊκός κλάδος, αυτή η κληρονομημένη αντίληψη ότι οι γυναίκες ήταν ευγενικές ερασιτέχνιδες και επομένως το έργο τους ήταν λιγότερο καλό, και επομένως δεν αποτελούσαν αντικείμενο κατάλληλης μελέτης. Νομίζω ότι αυτή είναι πραγματικά μια πολύ δύσκολη αντίληψη που ενδεχομένως κληρονομήσαμε και διατηρούμε ακόμη και σήμερα", λέει ο Barber.