EURO 2024 (2ος όμιλος, 1η αγωνιστική): Ισπανία-Κροατία 3-0

Από euronews with ΑΠΕ - ΜΠΕ
Δημοσιεύθηκε

Νικηφόρα πρεμιέρα και για την Ελβετία

Η αποστολή της Ισπανίας, με στόχο να εξασφαλίσει τον τέταρτο τίτλο της σε Euro, ξεκίνησε με τις ιδανικότερες συνθήκες στη διοργάνωση της Γερμανίας.

Στο πρώτο ντέρμπι του «ομίλου του θανάτου», όπως αποκαλείται ο 2ος (συμμετέχουν ακόμη η Ιταλία και η Αλβανία), η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε έκανε επίδειξη δύναμης με 3-0 απέναντι στην Κροατία, η άμυνα της οποίας ήταν απούσα μετά το 29ο λεπτό!

Η 5η παρουσία του Λούκα Μόντριτς σε Euro εξελίχθηκε σε τραυματική εμπειρία για τον βετεράνο άσο της «Χρβάτσκα», που είδε την ομάδα του να δέχεται πολύ εύκολα γκολ στο τελευταίο τρίτο του Α΄ ημιχρόνου από τους Μοράτα (29'), Ρουΐθ (32'), Καρβαχάλ (45'+2) και να μην μπορεί ν΄ αντιδράσει στο δεύτερο.

Νικηφόρα η πρεμιέρα για την Ελβετία

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο του EURO 2024 η Ελβετία, επιβληθείσα με 3-1 της Ουγγαρίας στην Κολωνία.

Οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, με τον Άμπισχερ να βγάζει μια απίθανη κάθετη πάσα προς τον Ντουά, που πλάσαρε τον Γκουλάτσι για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο δημιουργός έγινε εκτελεστής, με τον Άμπισχερ να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Ουγγαρία προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο μισό και αφού στο 64΄ ο (αμαρκάριστος) Βάργκα αστόχησε μόνος σε κεφαλιά, στο 66΄ ο ίδιος μείωσε, επίσης με το κεφάλι, στη σέντρα του Σόμποζλαϊ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της συνάντησης (90΄+3) ο Εμπολό, ύστερα από αμυντικό λάθος των Μαγυάρων.