Τζούντο-Grand Prix 2017:Τέσσερις χώρες μοιράστηκαν τα χρυσά μετάλλια τη δεύτερη ημέρα

Ιαπωνία, Αζερμπαϊτζάν, Βραζιλία και Ουγγαρία, κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια

Με υψηλούς προσκεκλημένους διεξήχθη η δεύτερη ημέρα του Grand Prix τζούντο 2017, στο Ζάγκρεμπ.

Παρουσία της Προέδρου της Δημοκρατίας της Κροατίας, Κολίντα Γκάρμπαρ-Κιτάροβιτς.

«Καλωσορίζω όλες τις ομάδες, τους αθλητές και τους προπονητές στο Ζάγκρεμπ και στην Κροατία και τους εύχομαι καλή επιτυχία και ότι καλύτερο», είπε στο χαιρετισμό της η Πρόεδρος της Κροατίας.

• Ο αθλητής της ημέρας στους άντρες

Ο Ρουστάμ Ορούγιοφ από το Αζερμπαϊτζάν, ήταν ο κορυφαίος αθλητής της δεύτερης ημέρας, στο Grand Prix 2017 .

Στον τελικό της κατηγορίας έως 73 κιλά, ο Αζέρος τζουντόκα νίκησε με Ιππόν τον Σουηδό αντίπαλό του, Τόμι Μάσιας κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής, εμφανίστηκε στο Ζάγκρεμπ σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, ανεβάζοντας τη σημαία του Αζερμπαϊτζάν, στον υψηλότερο ιστό.

«Μετά από το παγκόσμιο πρωτάθλημα, ήμουν λίγο απογοητευμένος με την απόδοσή μου, γι ‘αυτό ήρθα εδώ, για να κατακτήσω το χρυσό μετάλλιο. Η προετοιμασία μου ήταν καλή και είμαι πολύ χαρούμενος που φεύγω με το χρυσό», είπε ο Αζέρος τζουντόκα, Ρουστάμ Ορούγιοφ.

• Η αθλήτρια της ημέρας στις γυναίκες

Η Ναμπεκούρα Νάμι από την Ιαπωνία. αναδείχθηκε κορυφαία αθλήτρια της δεύτερης αγωνιστικής στο Grand Prix τζούντο 2017, στο Ζάγκρεμπ.

Σε έναν καθαρά γιαπωνέζικο τελικό στην κατηγορία έως 60 κιλά, νίκησε την Μεγκούμι Τσουγκάνε με βαζάρι, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

• Το χρυσό στην άλλη κατηγορία των γυναικών στα έως 70 κιλά, πήγε στη Βραζιλία, που κατακτά το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο, σε αυτό το Grand Prix του τζούντο.

Η Μπάρμπαρα Τίμο ήταν συγκλονιστική στον τελικό και επικράτησε της Γαλλίδας, Φανί Εστέλ Ποσβί.

Η αναμέτρηση ήταν ανάμεσα σε δυο ισοδύναμες αθλήτριες και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όπου η Τίμο κατέκτησε τον «χρυσό» πόντο που της έδωσε το πρώτο σκαλί του βάθρου, για πρώτη φορά στη καριέρα της, εδώ και τέσσερα χρόνια που εξελίσσονται τα Grand Prix του τζούντο.

• Η κορυφαία στιγμή της ημέρας

Στα έως 81 κιλά των αντρών, που ήταν ο τελευταίος τελικός της ημέρας, η μάχη έγινε ανάμεσα στον Ούγγρο, Αττίλα Ουνγκβαρί και τον Γάλλο, Τζόναθαν Αλαρντόν.

Ο τελικός της κατηγορίας των έως 81 κιλών, ήταν και η κορυφαία στιγμή της ημέρας.

Ο Ούγγρος τζουντόκα κυριάρχησε στο τατάμι του Ζάγκρεμπ. Με συνδυασμό επιθέσεων δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Γάλλο αντίπαλό του, ολοκληρώνοντας τον τελικό με Ιππόν μέσω μιας εξαιρετικής τεχνικής.

Χρησιμοποιώντας το σώμα του αντιπάλου του, τον πέταξε στο τατάμι ασκώντας πίεση στο λαιμό του Γάλλου, αναγκάζοντας τον να ζητήσει τη διακοπή του αγώνα.

Έτσι η μέρα τελείωσε με τον ουγγρικό εθνικό ύμνο!