«Παγκοσμιοποιημένο» το τζούντο στην Αττάλεια

Πνευματικά Δικαιώματα Anadolu Ajansı

Ολοκληρώθηκε το Grand Prix στην τουρκική πόλη

Το Grand Prix τζούντο της Αττάλειας απέδειξε για άλλη μια φορά την παγκοσμιοποίηση του αθλητισμού.

Ολοκληρώθηκε με μια μοναδική επίδοση. Καθώς 14 διαφορετικές χώρες κατέκτησαν τα 14 χρυσά μετάλλια των αγώνων.

Η οικοδέσποινα Τουρκία έστω και την τελευταία ημέρα κατάφερε να πάρει ένα χρυσό. Θριαμβευτής για τους Τούρκους ο Μικάλ Οζερλέρ στα έως 90 κιλά.

Στον τελικό επικράτησε του Γεωργιανού Γκεόργκι Παπουνασβίλι. Πήρε τον τίτλο του αθλητή της ημέρας και σκόρπισε αισθήματα χαράς στους θεατές των αγώνων.

Ο πρόεδρος της τουρκικής ομοσπονδίας τζούντο, Σεζέρ Χιουζούζ, απένειμε τα μετάλλια.

«Ένιωσα την αδρεναλίνη όταν μπήκα στον τελικό και αυτό με βοήθησε πραγματικά. Τελικά, το σημαντικό για μένα είναι να βλέπεις τα παιδιά να είναι ευτυχισμένα, να βλέπεις ότι είσαι είδωλο γι 'αυτά. Να θέλουν να είναι σαν εσένα, αυτό πραγματικά με κάνει ευτυχισμένο, είπε ο Τούρκος τζουντόκα.

Η Άννα Μαρία Ουάγκνερ ήταν η αθλήτρια της ημέρας. Η νεαρή Γερμανίδα, μετά την πρόσφατη επιτυχία της στο Μαρακές, πήρε ένα δεύτερο χρυσό στο Grand Prix της Αττάλειας. Στα έως 78 κιλά των γυναικών, ξεπέρασε στον τελικό το εμπόδιο της Κουβανής, Καλιέμα Αντομάρτσι, με μια λαβή κούτσι ανεβαίνοντας στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

«Το κούτσι δεν ήταν στο πλάνο, ίσως το ούτσι, ήθελε να με ανατρέψει και αυτή ήταν η ευκαιρία για μένα να την αντιμετωπίσω Η κίνηση κούτσι ήταν ένα αίσθημα δικαιοσύνης, τη σωστή στιγμή και λειτούργησε» είπε η Γερμανίδα αθλήτρια.

Στα έως 100 κιλά των αντρών, νικητής ήταν ο Γάλλος, Αλεξάντρ Ιντίρ. Με κυρίαρχο στοιχείο στο παιχνίδι του τα πολύ γρήγορα πόδια, ο Γάλλος τζουντόκα νίκησε στον τελικό τον Βραζιλιάνο, Ραφαέλ Μπουζακαρίνι, παίρνοντας το μοναδικό χρυσό για την σπουδαία γαλλική σχολή του τζούντο.

Η Ιρίνα Κιντζέρσκα από το Αζερμπαϊτζάν, στη μεγάλη κατηγορία των γυναικών τα +78 κιλά, ήταν η νικήτρια. Με υπέροχη τεχνική πέτυχε ένα εμφατικό ιπόν επί της Βραζιλιάνας, Μπεατρίζ Σόουζα και πανηγύρισε με ενθουσιασμό το χρυσό στο Grand Prix.

Στα βαρέα βάρη των αντρών, νικητής ένας Ολλανδός. Ο Ρόι Μέγιερ που επικράτησε του νικητή στο Grand Prix της Τιφλίδας, του Γεωργιανού, Λεβάνι Ματιασβίλι. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό για τον Ολλανδό από το 2017.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2014 στα έως 81 κιλά, τον Αβνταντίλ Τσικισβίλι. Θύμα του ο Σέρβος, Αλέξανταρ Κουκόλ.

Το Grand Prix τζούντο ήταν ένα θαυμάσιο θέαμα και μοίρασε χαμόγελα στα προσφυγόπουλα από τον καταυλισμό της περιοχής που βρέθηκαν στο κλειστό γήπεδο της Αττάλειας.