Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

«Μαγνητικά Πεδία»: Ο μεγάλος νικητής στα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Μαγνητικά Πεδία
Μαγνητικά Πεδία   -   Πνευματικά Δικαιώματα  Γιώργος Γούσης
Από Γιώργος Μητρόπουλος

Τα «Μαγνητικά Πεδία» ήταν ο μεγάλος νικητής στα φετινά βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Η ταινία των Γιώργου Γούση, Γιώργου Καρναβά και Κωνσταντίνου Κοντοβράκη έφυγε από την 13η τελετή απονομής που πραγματοποιήθηκε στο θέατρο Άλσος, την Τετάρτη 8 Ιουνίου, με πέντε βραβεία (μεγάλου μήκους ταινία μυθοπλασίας, Α΄ γυναικείου ρόλου, πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη, σεναρίου και πρωτότυπης μουσικής).

Πέντε βραβεία κέρδισε και η ταινία του Γρηγόρη Καραντινάκη «Σμύρνη μου αγαπημένη» (ειδικών εφέ, μακιγιάζ, ενδυματολογίας, σκηνογραφίας και φωτογραφίας).

Παρουσιαστές της τελετής απονομής ήταν η Ηρώ Μπέζου και ο Γιάννης Παπαδόπουλος, ενώ τη σκηνοθεσία έκανε ο Στέργιος Πάσχος.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

Γιώργος Γούσης
Μαγνητικά ΠεδίαΓιώργος Γούσης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Για την ταινία Μαγνητικά Πεδία, οι Γιώργος Γούσης, Γιώργος Καρναβάς και Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Για την ταινία Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ., οι Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β.  Κωνσταντακόπουλος και Εύα Στεφανή

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΨΗΦΙΚΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

(Εξ ημισείας λόγω ισοψηφίας)

Για την ταινία .dog, οι Κώστας Λαμπρόπουλος, Γιώργος Κυριάκος, Έφη Σκρόμπολα και Βασίλης Τζανίδης

&

Για την ταινία Feathers, οι Γιώργος Καρναβάς και Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Για την ταινία Το Βανκούβερ, οι Άρτεμις Αναστασιάδου και Βαγγέλης Φάμπας

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Για την ταινία Latin Noir, οι Ανδρέας Αποστολίδης, Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION

Για την ταινία Από το Μπαλκόνι, οι Άρης Καπλανίδης και Ιωάννα Σουλτάνη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

Για την ταινία Όλο το Χρόνο του Κόσμου, η Δανάη Επιθυμιάδη

Αρασέλη Λαιμού
Αγία ΈμυΑρασέλη Λαιμού

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Για την ταινία Αγία Έμυ, η Αρασέλη Λαιμού

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Για την ταινία Μαγνητικά Πεδία, ο Γιώργος Γούσης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Για την ταινία Μαγνητικά Πεδία, οι Γιώργος Γούσης, Αντώνης Τσιοτσιόπουλος και Έλενα Τοπαλίδου

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις, ο Λάζαρος Γεωργακόπουλος

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Μαγνητικά Πεδία, η Έλενα Τοπαλίδου

Δημήτρης Κανελλόπουλος
Αγέλη προβάτωνΔημήτρης Κανελλόπουλος

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Αγέλη Προβάτων, ο Άρης Σερβετάλης

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Αγία Έμυ, η Hasmine Killip

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Για την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη, ο Σίμος Σαρκετζής

Γρηγόρης Καραντινάκης
Σμύρνη μου αγαπημένηΓρηγόρης Καραντινάκης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Για την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις, η Σμαρώ Παπαευαγγέλου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Για την ταινία Μαγνητικά Πεδία, ο Λευτέρης Βολάνης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Για την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη, οι Ηλίας Λεδάκης, Γιάννης Παπαδόπουλος και Μιχάλης Σαμιώτης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Για την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη, η Φωτεινή Δήμου

Αργύρης Παπαδημητρόπουλος
MondayΑργύρης Παπαδημητρόπουλος

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Για την ταινία Monday, οι Λέανδρος Ντούνης και Roland Heap

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΜΑΚΙΓΙΑΖ, ΚΟΜΜΩΣΕΩΝ & ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ

Για την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη, οι Δήμητρα Γιατράκου και Ιουλία Συγρίμη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ & ΟΠΤΙΚΩΝ ΕΦΦΕ

Για την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη, ο Αντώνης Κοτζιάς

χ
Βραβεία Ίριςχ

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Ξένια Καλογεροπούλου, Ηθοποιός

Αργυρώ Κουρουπού, Μακιγιέζ